-

eska

Artykuły użytkownika

I tak zostałam antysemitką....

Jest w naszym wspólnym interesie - dzisiejszego Izraela i Polski, społeczności żydowskich na całym świecie i w Polsce - walczyć o prawdę historyczną, by nasze współżycie mogło rozkwitnąć również w przyszłości - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Współżycie???
Raczej obok-życie. Nie wiem, skąd informacje czerpie PMM, wszak historyk - ja mam swoje ze wspomnień rodzinnych z Wołynia, z miasteczka powiatowego Dubno.
Owszem, byli Żydzi (zaliczający się do miejscowej elity), którzy kończyli polskie szkoły i uniwersytety i znakomicie mówili po polsku. Ale byli i tacy, co studiowali w Niemczech czy Austrii i świetnie mówili, ale po niemiecku, natomiast starsi po rosyjsku. Reszta, czyli biedota mówiła w jidysz. Oni nie mówili po pol ...

eska
14 lutego 2018 20:30

56     2413    14

Poprawiamy służbę zdrowia, nieustannie...

Gdyby kózka nie skakała - no właśnie, złamałam sobie kończynę. Przez nockę spuchło, rankiem udałam sie do szpitala z przychodnią chirurgiczną i pełne zdziwko! Przyjęli mnie poza kolejką (40 osób - urlopy!), zdjęcie, diagnoza, gips - niecała godzina i było po wszystkim. Kontrola za dwa tygodnie.
I tu niespodzianka w recepcji - pani zapisując mnie na wizytę przypomina, żebym przyniosła skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Nawet nie pytałam, dlaczego.

Jestem ubezpieczona, mam kartę czipową ( na Śląsku działają od lat, mimo że niektórzy w stolycy twierdzą że to niemożliwe), diagnoza została wystawiona, potwierdzenie w postaci zdjęcia też, wszystko razem już trafiło do systemu. To po jaką cholerę skierowanie? Nawet mi nie dali żadnego wypisu. To skąd ma lekar ...

eska
10 lutego 2018 12:20

8     588    1

Nieznośna lekkość bytu

Ksiązka Kundery, oczywiście, bardzo ważna w latach 80-tych. Po czasie Kundera okazał się być donosicielem – oczywiście. Co prawda ma na sumieniu tylko jeden donos, ale za to w roku 1950, a więc załatwił człowieka totalnie (14 lat w kopalni uranu).
Sama książka opisuje niby sytuację w Czechach po Praskiej Wiośnie, ale w sumie jest nie do czytania, bowiem głównym problemem są stosunki erotyczne biednych Czechów po tym zrywie – oczywiście upraszczam, zresztą czytałam lata temu i chyba nie całą nawet. Niemniej tytuł jest przedni i tak mi się jakoś skojarzył z naszą sytuacją społeczną w różnych wymiarach i już tłumaczę, dlaczego.

Od jakiegoś czasu mam nieodparte wrażenie, że wszystko jest na niby. Na serio to się mordują gdzieś tam w Syrii, co tak n ...

eska
8 lutego 2018 13:34

13     1238    4

Życie (polityczne) nie znosi próżni....

No więc mieliśmy przez lata tego strasznego Adasia.... Nikt i nic nie podważy zasług Michnika w wychowaniu społeczeństwa polskiego w ostatnim ćwierćwieczu!  Niestety, sytuacja się co nieco „przegrzała” i niedobry, lewacki i post-komuszy Żyd Michnik odszedł do lamusa. Lud się zrobił prawicowy i katolicki, a premierem została jakaś powiatowa burmistrz.  Nie dość, że powiatowa, to jeszcze ten syn ksiądz!!!

Ale spokojnie, wiadomo, że Polak musi mieć swojego Żyda, co go poprowadzi przez zawiłości losu, bo sam nie potrafi -  i oto objawił się nam znikąd kochany Jonny Daniels. I znowu wszystko jest w porządeczku.

I proszę mnie łaskawie nie pytać, kto, dlaczego i skąd i o co chodzi. To była tylko zmiana dekoracji, fakt – trochę długo trwała, całe dwa lata ...

eska
7 lutego 2018 15:39

31     1665    4

Prezydent podpisał w stylu "starszych braci" :)

Byłam pewna, że tak właśnie  zrobi, ale z powodu napadających na mnie prawicowych trolli nie chciałam już nic pisać o tym. Nim jednak wyjaśnię, dlaczego byłam pewna i w czym rzecz, krótka opowieść wyjaśniająca tytuł:

Wczasach carskich (a wiem to od babci) spotykało się starozakonnych (czyli wierzących Żydów) podróżujących pociągami w sobotę, otóż mieli oni zawsze ze sobą coś w rodzaju termoforów. Dlaczego? Przepisy religijne zabraniają Żydom podróżowania w szabat, za wyjątkiem podróży „na wodzie”. Jest rzeczą oczywistą, że ten przepis dotyczy podróżowania statkami, które to podróże trudno wszak przerwać z powodu szabatu. Ale od czego rabiniczna interpretacja? Dlatego właśnie, jeśli podróż p ...

eska
6 lutego 2018 13:43

49     2369    3

Co się porobiło w tym Izraelu?

Wg kalendarium spotkań ze stroną izraelską w Ministerstwie Sprawiedliwości (podaję za „Sieci”, nie mogę znaleźć linka), pani ambasador Azari zgłaszała również wątpliwości co do działania komisji reprywatyzacyjnej Jakiego. Ponoć Izrael był zaniepokojony, że „działalność komisji może zagrażać interesom obywateli Izraela”.

Przeczytałam to dziś rano i muszę przyznać, że po prostu czuję lekkie obrzydzenie.
Od początku powstania Izraela zawsze miałam do tego państwa mnóstwo sympatii i wynikała ona z jednego – oto założyli go głównie polscy Żydzi, wykształceni na polskich uniwersytetach i politechnikach, a także w polskim wojsku, wywalczyli go m.in. partyzanci Bejtaru, szkoleni przed wojną w Polsce oraz żołnierze Andersa, którym po ...

eska
5 lutego 2018 14:36

10     1324    3

Prezes Kaczyński wreszcie jasno powiedział....

Jestem głęboko przekonany, że prezydent Duda powinien iść tą drogą, którą zapowiadał, czyli podpisać tę ustawę - stwierdził Jarosław Kaczyński. – Jeżeli zaś chodzi o jakieś rozmowy, łagodzenie sytuacji może być możliwe tylko wtedy, jeżeli my uznamy, że jesteśmy państwem suwerennym.

Szkoda, że powiedział to dopiero wczoraj– dlaczego? Już tłumaczę:
Wg doniesień medialnych ambasada izraelska jeszcze kilkanaście dni temu sondowała możliwość wizyty Kaczyńskiego w Izraelu. Co to oznacza, po przetłumaczeniu z polskiego na żydowski? Ano to, że przed odpaleniem bomby chcieli wyczuć, jaka jest opinia samego Kaczyńskiego, czyli, że uznają jego rolę w polskim układzie politycznym. Dlatego właśnie słowa JK są tak ważne i szkoda, że padły ciut późno, bo po drodze zalicz ...

eska
4 lutego 2018 18:26

23     1690    4

Ta straszna ustawa i poprzednie wypadki

Tekst z druku sejmowego poprawek do ustawy o IPN:
Art. 55a.

1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367) lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia ...

eska
1 lutego 2018 17:34

12     1528    10

Izrael i sprawa polska

Co miałam napisać na temat Zagłady, „polskich obozów” itp., to napisałam w komentarzach, więc powtarzać nie będę. Dziwię się jednak i to dość mocno, że prawie wszyscy popadają w amok emocjonalny, a nikt nie śledzi kasy – i to tu, na tym portalu!

A było tak – Lockheed siedział w Polsce bodajże do końca grudnia i czekał na decyzje. I decyzje zapadły, czym się nasz fantastyczny Antoni natychmiast pochwalił publicznie > mamy w nosie te amerykańskie ceny, kupimy sobie Homara w Izraelu!  Faktem jest, że te izraelskie prawie na pewno są tańsze i lepsze, ale... Ale nie zapominajmy o Gruzji.

Antoni poleciał z rządu, Błaszczak za to poleciał na konsultacje, został przeczołgany przez wszystkie „szczeble dowodzenia”, a po powrocie sczyścił M ...

eska
29 stycznia 2018 17:18

14     1440    9

Smog i metropolizacja po polsku

Po wojnie, kiedy odbudowywano Warszawę, przewidziano jako główny środek komunikacji tramwaje i trolejbusy. Podobnie było we wszystkich większych miastach, wszędzie były tramwaje, a w takich konurbacjach jak Trójmiasto czy Górnośląski Okręg Przemysłowy była to dodatkowo kolej tzw. podmiejska. 
Potem, czyli już w latach 70-tych, dopadło nas szaleństwo samochodowe, które dzisiaj jest oczywiście wielokrotnie większe. Niemniej od tamtej pory panuje przekonanie, że trzeba budować drogi i głównie drogi. W wielu miastach polikwidowano tramwaje na rzecz autobusów, bo tak łatwiej i taniej. Itp., itd. – no i mamy problem zimowego smogu. Do normalnego zanieczyszczenia, w sporej mierze pochłanianego przez zieleń, dochodzi jeszcze zanieczyszczeni ...

eska
26 stycznia 2018 15:15

26     1059    2

Pałac na piasku...

Od lata pilnie śledzę komentarze na różnych prawicowych portalach.
Ostatnio, powoli, ale jednak, lud, wstępnie ogłupiony zupełnie sztucznymi nagonkami, zaczyna przecierać oczy – i co widzi?
Ano widzi, że to nie PAD był szkodnikiem, tylko w sprawie wojska próbował bronić dobrych stosunków z NATO. Że PBS nie szkodziła wizerunkowo Polsce w UE, wręcz odwrotnie, była nadzieją dla słabszych, byłych demoludów. Że rząd nie działał dobrze, bo to Morawiecki uprawiał destrukcję i razem z Gowinem osłabiali autorytet Beaty. Że to Macierewicz jak głupi rzucił się nie na tego, co trzeba. Że niedługo w Zjednoczonej Prawicy najważniejszy będzie Gowin, bo pozbiera spady po opozycji i to on razem z Morawieckim nadadzą kierunek, a jedyny hamulcowy tego nowego „zak ...

eska
20 stycznia 2018 17:07

30     1314    1

Kręta droga do naprawy Polski

Droga naprawy Rzeczpospolitej, dobrej zmiany, czasem ze względu na okoliczności jest kręta, ale proszę o zaufanie - ufajcie, że idziemy drogą w tym samym kierunku, że ten kierunek nie ulegnie najmniejszej zmianie, że dojdziemy do celu. / JK na miesięcznicy w styczniu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Droga faktycznie jest dość kręta, a powiedziałabym nawet pokręcona, skoro zmiana rządu tyle trwała i była robiona w tak nietypowy (sic!) sposób. Kierunek też wyznaczony, podobnie jak cel – tyle że w ramach tych zakrętów Okręt ciężko manewrował, zanim powypadali wszyscy, którzy nie pasowali kapitanowi do jego nowej koncepcji. 
Nowa koncepcja jest taka, że teraz będziemy ...

eska
19 stycznia 2018 17:48

14     980    3

Doprawdy wzruszająca przemiana...

Nie zakłamujmy rzeczywistości! 
– któż, ach któż tak woła? Ano red. Jacek Karnowski:

Pamiętam też dokładnie moment, gdy kandydatura Andrzeja Dudy naprawdę błysnęła, gdy zwrócił na siebie uwagę, zaczął być rozpoznawalny. To było po marcowej, świetnie przygotowanej konwencji i równie świetnym przemówieniu kandydata. Wówczas konserwatywna Polska naprawdę uwierzyła, że „Yes, we can!” - czyli że naprawdę można pokonać kandydata Platformy. 
Wówczas miliony Polaków zwróciły uwagę na kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Fala ruszyła. A sam kandydat udźwignął zadanie, zdał bardzo trudny egzamin.*

No proszę, niemożliwe – a przecie ...

eska
16 stycznia 2018 18:53

2     1078    5

Całe to oszustwo ze służbą zdrowia... zamiast Owsiaka:)

Na czym polega numer? To bardzo proste, zacznijmy od podatków. 
Każdy posiadający jakiekolwiek dochody, własność itp. płaci podatki. Większość kasy wpada do wspólnego kotła pod nazwą BUDŻET i jakoś tam jest dzielona przez władze na różnych szczeblach, a my możemy sobie co jakiś czas pomachać kartką wyborczą. 
Większość kasy, ale nie wszystko, bowiem są dwie pozycje w tych naszych podatkach wyraźnie wydzielone – na emeryturę i na ochronę zdrowia. Co do emerytury, to państwo zawarło ze mną umowę. Co prawda wiele do gadania nie miałam, ale umowa jest jasna – ja teraz płacę na innych, a potem ZUS zapłaci mnie wg określonych stawek i warunków. Do umowy zostałam przymuszona, warunki mi narzucono, ale przynajmniej jedno działa – jak w ...

eska
14 stycznia 2018 17:24

32     1594    7

Obiecana notka o wojsku

Nie mam czasu na długie dywagacje, ale obiecałam Gabrielowi, to pokazuję:

http://www.nowastrategia.org.pl/ministerstwo-obrony-narodowej-zaprezentowalo-koncepcje-obronna-rp/

 

Na tym obrazku widać problem – tam, gdzie jest nazwa Sztab albo Dowództwo, to generałów /dowódców, zgodnie z konstytucją, mianuje prezydent. Tam, gdzie jest nazwa Inspektorat, to generałów/dowódców mianuje minister. Wystarczy się przyjrzeć, żeby zobaczyć, że bez tych inspektoratów sztab nic nie może. Kreseczki są bardzo dobrze namalowane :)
Czyli de facto niby mamy jednolite dowództwo generalne, ale uzależnione od inspektoratów pod wyłączną kontrolą ministra. Także zakupy uzbrojenia (Inspektorat wsparcia SZ). Ładnie ...

eska
10 stycznia 2018 22:30

63     2113    3

Nosił wilk razy kilka...

A nie mówiłam? 
Wojna Kaczyńskiego z Macierewiczem zaczęła się już prawie rok temu (pierwszy, znaczący sygnał to partyjna rozwałka Misiewicza) – ale ślepi nie chcieli wierzyć. W konsekwencji tej wojny o mało co nie doszło do rozwałki pomiędzy Pałacem a Nowogrodzką, a teraz stracili stołki dwaj naprawdę dobrzy ministrowie, czyli Waszczykowski i Szyszko. I oczywiście, w wyniku mniejszej wojny, czyli służb cywilnych i wojskowych o cyfryzację – padła Streżyńska. I tak dobrze, że Szydło nie dała się wywalić całkowicie. 
Cały ten półroczny bardak, zdecydowane obniżenie pozycji Polski w wielu obszarach, a także obniżenie roli Kaczyńskiego w ZP zawdzięczamy panu Macierewiczowi - bo co było podstawowym problemem? Otóż tylko i aż to, że Macierewi ...

eska
9 stycznia 2018 15:43

18     1567    5

Bracia Rosjanie, kochajmy się!

Rada Ministrów, na wniosek Ministra Rozwoju, przyjęła program Polska-Rosja. Federacja Rosyjska do programu przystąpiła 26 grudnia br. Dzięki zgodzie rządu, 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej trafi do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim.
Budżet programu wynosi 62,47 mln euro, w tym 41,65 mln euro z funduszy Unii Europejskiej i 20,82 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej.
W ramach Programu będzie możliwa realizacja projektów wpisujących się w następujące cele tematyczne:

  • promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego;
  • ochrona środowiska, łagodzenie zmian klimatycznych i adaptacja;
  • po ...
eska
5 stycznia 2018 01:25

6     904    2

O sztuce i o historii słów kilka

 Pamiętacie Państwo zapewne, jak to pewna Córka Mistrza skomentowała w 2016 skutki 500+ dla jej ukochanego Bałtyku. Oczywiście nie ona jedna popisała się podobnym nastawieniem, ale akurat ta wypowiedź wzbudziła najgłośniejsze protesty – i zupełnie słusznie, bowiem była to wypowiedź szczera i z głębi serca. Szkoda tylko, że z owym oburzeniem nie pojawiła się głębsza refleksja, dlatego może teraz słów kilka na ten temat.
     Określenie „właściciele PRL” było w powszechnym użyciu przed 1989 rokiem i dotyczyło tzw. nomenklatury, czyli ludzi, którzy za pozwoleniem PZPR tworzyli elity państwa we wszystkich dokładnie jego dziedzinach. Rok 1989 miał zasadnicze znaczenie z jednego, podstawowego powodu – cała prawie własność wszy ...

eska
3 stycznia 2018 18:08

31     1419    6

Schizofrenia nasza powszednia

           image

 

       Mamy więc naszego Stocha i te dwa pierwsze miejsca i jest to absolutnie fantastyczne, bo on lata w sposób już prawie doskonały. I nie chodzi mi wcale o to, że wygrywa, tylko o sam lot w powietrzu, o tę sylwetkę nieomalże idealną. Cudne!
A sam konkurs przypomniał mi czas, kiedy to po raz pierwszy po komunie dostałam w końcu paszport i „zaliczałam” jak nieprzytomna co się da w Europie. Złotówka była już wówczas wymienialna, aczkolwiek w kantorach li tylko, co oznaczało w praktyce, że warta była grosze i z kasą było naprawdę cienko. Miałam za to cudne auto, Fiata Tipo (wówczas super model europejski), posiadał on jedną zupełnie fantastyczną zaletę – po złoż ...

eska
2 stycznia 2018 16:36

10     1042    8

Jak się robi zamach stanu

Niejaka Kasia, ongiś Hejke, dziś już tylko Gójska (chociaż Rachoniowa), napisała w ostatnim GaPolu rzecz niezwykłą zupełnie.  Otóż doniosła z autentycznym entuzjazmem, że udało się obniżyć zaufanie elektoratu PiS do własnego prezydenta z początkowych ponad 90% do zaledwie 64%. Dobre, co nie?
A wszystko to dzięki intensywnej pracy „strefy wolnego słowa”. Wystarczyło trochę kasy na reklamy z PGZ i Sakiewicz pogrzebał cały swój autentyczny dorobek z wielu lat.
Dobra, to zacznijmy od początku:

Na  początku była Solidarność, a potem stan wojenny. Tuż przed stanem wojennym Geremek dogadywał się już z Rakowskim w sprawie „uśmierzenia” ruchawki, co się wymykała spod kontroli, czyli wywalenia tzw. ekstremy „S”  i wciąg ...

eska
29 grudnia 2017 16:42

39     2528    6

 Poprzednia  Strona 2 na 3.    Następna