-

eska

Artykuły użytkownika

Cztery ważne pytania, czyli ciąg dalszy marudzenia

Przepisuję z wczorajszej notki, bo uważam, że trzeba rozwinąć temat:

1. Co robi ambasador Azari w Polsce, skoro Izrael nie akceptuje naszego nowego ambasadora?
2. Co z dekretem Bieruta o nacjonalizacji gruntów warszawskich?
3. Co ze zwrotem własności odebranej bezprawnie, poza ustawami o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu?
4. Co z dzierżawą wieczystą na Ziemiach zachodnich?

Pytanie nr 1.
Ambasadorem Polski w Izraelu jest Jacek Chodorowicz, pełni te funkcję od 2012 roku do 31 marca 2018. Następcy nie ma, bo Izrael póki co nie wyraził akceptacji dla polskiego kandydata. Tymczasem pani Azari, ambasador Izraela w Polsce zaczyna się wcinać w polską politykę wewnętrzną. Pomijam tu uwagi do ustaw, czynione drogą dyplomatyczną, jestem nawet w stanie zrozumieć (a ...

eska
15 marca 2018 12:56

41     2520    4

Wypisy z Wyspiańskiego

    

Kiedy PAD wygrał wybory, jego pierwsza wizyta zagraniczna to była Finlandia. W błyskawicznym tempie, do tego, o dziwo, przy pomocy Schetyny (ówczesnego szefa MSZ), uzgodnił sprawy z Grupą Wyszehradzką. W efekcie na spotkaniu Rady Europejskiej w UE była dogadana grupa państw, mająca zablokować rozdział kwotowy emigrantów (m.in. Finlandia). I wtedy Kopacz wyskoczyła ze zgodą – pytanie > czy Kopacz decydowała wówczas w imieniu polskiej rady ministrów, czy sama sobie ot tak? Dlaczego do dziś tego nie wiemy? Bo to się kwalifikuje do Trybunału Stanu.

Kiedy Szydło pojechała do Rzymu na podpisanie uroczystego dokumentu z okazji  jubileuszu UE, nikt nie raczył zauważyć, że wywalczyła osobiście i to w ostatniej chwili wykreślenie ...

eska
14 marca 2018 16:29

23     1588    3

Chasydzi...

Religijny, nieortodoksyjny ruch żydowski, który postawał na terenach I Rzeczpospolitej w XVIII w. Nie będę opisywać, bo trzeba by tomy napisać, zresztą jest na ten temat mnóstwo informacji. Istotne jest to, że objął on przede wszystkim środowiska biedoty żydowskiej i że stworzył całą swoją kulturę, obyczaj itp., właśnie na obszarze dawnej Polski. I że praktycznie zniknął w wyniku II wojny.

Oczywiście nadal istnieją środowiska chasydów, m.in. w USA i w Izraelu, ale obecnie są uznawane za najbardziej ortodoksyjne religijnie, a właściwie to za coś w rodzaju żydowskich Amiszów, ot, taki dziwaczny spadek po historii, raczej skansen.

Co roku w marcu chasydzi z całego świata przyjeżdżają do Leżajska na grób jednego ze swoich najbardziej świątobliwych c ...

eska
3 marca 2018 00:34

17     2237    14

Rada Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

ZARZĄDZENIE

MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO*

z dnia 23 lutego 2018 r.

w sprawie powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz.U. z 2017 r. poz. 972 i 1086) w związku z § 11 ust. 2 statutu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 aja 2017 r. w sprawie nadania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Dz.Urz. MKiDN poz. 31) zarządza się, co następuje:

§ 1. Powołuje się członków Rady Muzeum przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na kadencję w latach 2018 - 2022, w następującym składzie:

  1. Artur Hofman
  2. Ewa Malinowska - Gr ...
eska
28 lutego 2018 00:42

59     4932    4

Jonny naszym przyjacielem jest czyli glossa do notki Coryllusa

Przeczytałam bardzo uważnie wywiad z Jonny’m u Karnowskich. I doprawdy jestem zbudowana! To jest przepiękna wręcz opowieść, to jest wzór, jak się robi opowieść, tylko czytać i uczyć się!

Oto młody Żyd, co prawda polskiego pochodzenia, ale urodzony i wychowany w Anglii, do tego w nienawiści do Polaków, jako dorosły wyjeżdża do Izraela - bo w tej Anglii jest niebezpiecznie. Wszystko, co żydowskie – szkoły, synagogi itp., wszystko musi mieć policyjną ochronę.
I on w tym Izraelu sobie żyje, nawet do wojska go biorą, ale potem zajmuje się pijarem i tak jakoś przypadkiem z powodu zbiegu okoliczności postanawia zobaczyć tę Polskę. I on popada w zachwyt!
Polacy jedzą chałki i śledzie zapijają wódką, zupełnie jak Żydzi, na krakowskim Kazimierzu żydowsk ...

eska
26 lutego 2018 15:09

27     1904    3

„Myśmy wszystko zapomnieli....”

Przez sporą część dzieciństwa śniły mi się koszmary będące skutkiem zasłyszanych/podsłuchanych opowieści dorosłych o obydwu okupacjach. O większości z nich zupełnie nie myślałam przez całe dziesięciolecia, teraz wszystko wraca, a razem z tym strach – zupełnie irracjonalny strach małego dziecka urodzonego zaledwie kilka lat po wojnie, żyjącego w biedzie i atmosferze nieustającego wspominania grozy i nieszczęsnych skutków tej wojny.

Nasłuchałam się, naczytałam, moja pierwsza, ukochana wychowaczyni - kaleka, więźniarka Auschwitz. Byłam oczywiście w Oświęcimiu z obowiązkową wycieczką jako dziecko (kolejne koszmary). Profesor geografii w LO, który czasem dostawał ataków szału (też Auschwitz). Teraz w głowie eksplozje tych obrazów, wspomnie ...

eska
25 lutego 2018 18:15

19     1320    3

Uwaga, specjalnie dla moich miłych PT Czytelników!

Opis TUTAJ > http://eska.szkolanawigatorow.pl/o-jakosci-ksiazek-i-nie-tylko

Książka jest dostępna u Coryllusa >  https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/w-dolinie-zylicy-ze-studiow-nad-architektura-drewniana-beskidu-slaskiego/

Uprzedzam, że tym razem nakład nie jest zbyt duży, niestety.  Mam nadzieję, że niektórzy z Państwa się skuszą,  książka jest w formacie prawie A4, samych całostronicowych ilustracji ponad sześćdziesiąt, a niektóre naprawdę przepiękne!
W sumie 200 stron za raptem 35 zł :)

 

eska
22 lutego 2018 12:35

7     1143    6

Premier Morawiecki i Holocaust

Nie wiem, czy PMM, odpowiadając na prowokacyjne pytanie izraelskiego dziennikarza, zrobił to w pełni świadomie, czyli celowo (po rozmowach z Merkel), czy też odpowiedział po prostu logicznie – bo wszak stwierdził rzecz oczywistą, w każdym narodzie byli, są i będą zbrodniarze, a te cechy ujawniają się zwłaszcza w tragicznych okolicznościach wojennych. Dlaczego to wywołuje takie szaleństwo sprzeciwu? Bo podważa podstawową zasadę „religii” Holokaustu, mamy ją wyłożoną w notce Forum Żydów Polskich >

Natomiast Żydzi - niezależnie jak postępowali - zawsze byli przede wszystkim OFIARAMI, ludźmi skazanymi przez Niemców na śmierć. Byli ofiarami NAWET wtedy, gdy skrajnie NIEETYCZNIE, bo kosztem innych, walczyli o życie.  To ...

eska
18 lutego 2018 13:11

34     2800    3

Dzisiaj znowu podpadnę...:)

Tym razem chodzi o pomnik smoleński. Jak zwykle w takich razach dzwonią do mnie różne osoby, które oficjalnie się nie odezwą, ba – pozostają w pełnym zachwycie, ale prywatnie to łapią się za głowę > pisz, eska, pisz, ktoś musi!

Jasne, w końcu po to jestem, wszak nic nie mam do stracenia, bo mi nikt nie płaci. Nie jestem radną, członkiem rady nadzorczej, kandydatką do kolejnego stołka, mogę się narażać.....  

O co chodzi tym razem? Ano o to, że ten pomnik został zaprojektowany dla zupełnie innego miejsca. Miał stanąć na skwerze pomiędzy Karową a kościołem Wizytek.
I powiem wprost – to był naprawdę bardzo dobry projekt bardzo dobrego rzeźbiarza, Jerzego Kaliny. Znakomicie „usadowiony” w otoczeniu, z perspektywą na krzyż harcerski.

B ...

eska
15 lutego 2018 15:16

47     2648    2

I tak zostałam antysemitką....

Jest w naszym wspólnym interesie - dzisiejszego Izraela i Polski, społeczności żydowskich na całym świecie i w Polsce - walczyć o prawdę historyczną, by nasze współżycie mogło rozkwitnąć również w przyszłości - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Współżycie???
Raczej obok-życie. Nie wiem, skąd informacje czerpie PMM, wszak historyk - ja mam swoje ze wspomnień rodzinnych z Wołynia, z miasteczka powiatowego Dubno.
Owszem, byli Żydzi (zaliczający się do miejscowej elity), którzy kończyli polskie szkoły i uniwersytety i znakomicie mówili po polsku. Ale byli i tacy, co studiowali w Niemczech czy Austrii i świetnie mówili, ale po niemiecku, natomiast starsi po rosyjsku. Reszta, czyli biedota mówiła w jidysz. Oni nie mówili po pol ...

eska
14 lutego 2018 20:30

55     3112    14

Poprawiamy służbę zdrowia, nieustannie...

Gdyby kózka nie skakała - no właśnie, złamałam sobie kończynę. Przez nockę spuchło, rankiem udałam sie do szpitala z przychodnią chirurgiczną i pełne zdziwko! Przyjęli mnie poza kolejką (40 osób - urlopy!), zdjęcie, diagnoza, gips - niecała godzina i było po wszystkim. Kontrola za dwa tygodnie.
I tu niespodzianka w recepcji - pani zapisując mnie na wizytę przypomina, żebym przyniosła skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Nawet nie pytałam, dlaczego.

Jestem ubezpieczona, mam kartę czipową ( na Śląsku działają od lat, mimo że niektórzy w stolycy twierdzą że to niemożliwe), diagnoza została wystawiona, potwierdzenie w postaci zdjęcia też, wszystko razem już trafiło do systemu. To po jaką cholerę skierowanie? Nawet mi nie dali żadnego wypisu. To skąd ma lekar ...

eska
10 lutego 2018 12:20

8     685    1

Nieznośna lekkość bytu

Ksiązka Kundery, oczywiście, bardzo ważna w latach 80-tych. Po czasie Kundera okazał się być donosicielem – oczywiście. Co prawda ma na sumieniu tylko jeden donos, ale za to w roku 1950, a więc załatwił człowieka totalnie (14 lat w kopalni uranu).
Sama książka opisuje niby sytuację w Czechach po Praskiej Wiośnie, ale w sumie jest nie do czytania, bowiem głównym problemem są stosunki erotyczne biednych Czechów po tym zrywie – oczywiście upraszczam, zresztą czytałam lata temu i chyba nie całą nawet. Niemniej tytuł jest przedni i tak mi się jakoś skojarzył z naszą sytuacją społeczną w różnych wymiarach i już tłumaczę, dlaczego.

Od jakiegoś czasu mam nieodparte wrażenie, że wszystko jest na niby. Na serio to się mordują gdzieś tam w Syrii, co tak n ...

eska
8 lutego 2018 13:34

13     1490    4

Życie (polityczne) nie znosi próżni....

No więc mieliśmy przez lata tego strasznego Adasia.... Nikt i nic nie podważy zasług Michnika w wychowaniu społeczeństwa polskiego w ostatnim ćwierćwieczu!  Niestety, sytuacja się co nieco „przegrzała” i niedobry, lewacki i post-komuszy Żyd Michnik odszedł do lamusa. Lud się zrobił prawicowy i katolicki, a premierem została jakaś powiatowa burmistrz.  Nie dość, że powiatowa, to jeszcze ten syn ksiądz!!!

Ale spokojnie, wiadomo, że Polak musi mieć swojego Żyda, co go poprowadzi przez zawiłości losu, bo sam nie potrafi -  i oto objawił się nam znikąd kochany Jonny Daniels. I znowu wszystko jest w porządeczku.

I proszę mnie łaskawie nie pytać, kto, dlaczego i skąd i o co chodzi. To była tylko zmiana dekoracji, fakt – trochę długo trwała, całe dwa lata ...

eska
7 lutego 2018 15:39

31     2242    4

Prezydent podpisał w stylu "starszych braci" :)

Byłam pewna, że tak właśnie  zrobi, ale z powodu napadających na mnie prawicowych trolli nie chciałam już nic pisać o tym. Nim jednak wyjaśnię, dlaczego byłam pewna i w czym rzecz, krótka opowieść wyjaśniająca tytuł:

Wczasach carskich (a wiem to od babci) spotykało się starozakonnych (czyli wierzących Żydów) podróżujących pociągami w sobotę, otóż mieli oni zawsze ze sobą coś w rodzaju termoforów. Dlaczego? Przepisy religijne zabraniają Żydom podróżowania w szabat, za wyjątkiem podróży „na wodzie”. Jest rzeczą oczywistą, że ten przepis dotyczy podróżowania statkami, które to podróże trudno wszak przerwać z powodu szabatu. Ale od czego rabiniczna interpretacja? Dlatego właśnie, jeśli podróż p ...

eska
6 lutego 2018 13:43

49     3118    3

Co się porobiło w tym Izraelu?

Wg kalendarium spotkań ze stroną izraelską w Ministerstwie Sprawiedliwości (podaję za „Sieci”, nie mogę znaleźć linka), pani ambasador Azari zgłaszała również wątpliwości co do działania komisji reprywatyzacyjnej Jakiego. Ponoć Izrael był zaniepokojony, że „działalność komisji może zagrażać interesom obywateli Izraela”.

Przeczytałam to dziś rano i muszę przyznać, że po prostu czuję lekkie obrzydzenie.
Od początku powstania Izraela zawsze miałam do tego państwa mnóstwo sympatii i wynikała ona z jednego – oto założyli go głównie polscy Żydzi, wykształceni na polskich uniwersytetach i politechnikach, a także w polskim wojsku, wywalczyli go m.in. partyzanci Bejtaru, szkoleni przed wojną w Polsce oraz żołnierze Andersa, którym po ...

eska
5 lutego 2018 14:36

10     1599    3

Prezes Kaczyński wreszcie jasno powiedział....

Jestem głęboko przekonany, że prezydent Duda powinien iść tą drogą, którą zapowiadał, czyli podpisać tę ustawę - stwierdził Jarosław Kaczyński. – Jeżeli zaś chodzi o jakieś rozmowy, łagodzenie sytuacji może być możliwe tylko wtedy, jeżeli my uznamy, że jesteśmy państwem suwerennym.

Szkoda, że powiedział to dopiero wczoraj– dlaczego? Już tłumaczę:
Wg doniesień medialnych ambasada izraelska jeszcze kilkanaście dni temu sondowała możliwość wizyty Kaczyńskiego w Izraelu. Co to oznacza, po przetłumaczeniu z polskiego na żydowski? Ano to, że przed odpaleniem bomby chcieli wyczuć, jaka jest opinia samego Kaczyńskiego, czyli, że uznają jego rolę w polskim układzie politycznym. Dlatego właśnie słowa JK są tak ważne i szkoda, że padły ciut późno, bo po drodze zalicz ...

eska
4 lutego 2018 18:26

23     2137    4

Ta straszna ustawa i poprzednie wypadki

Tekst z druku sejmowego poprawek do ustawy o IPN:
Art. 55a.

1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367) lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia ...

eska
1 lutego 2018 17:34

12     1773    10

Izrael i sprawa polska

Co miałam napisać na temat Zagłady, „polskich obozów” itp., to napisałam w komentarzach, więc powtarzać nie będę. Dziwię się jednak i to dość mocno, że prawie wszyscy popadają w amok emocjonalny, a nikt nie śledzi kasy – i to tu, na tym portalu!

A było tak – Lockheed siedział w Polsce bodajże do końca grudnia i czekał na decyzje. I decyzje zapadły, czym się nasz fantastyczny Antoni natychmiast pochwalił publicznie > mamy w nosie te amerykańskie ceny, kupimy sobie Homara w Izraelu!  Faktem jest, że te izraelskie prawie na pewno są tańsze i lepsze, ale... Ale nie zapominajmy o Gruzji.

Antoni poleciał z rządu, Błaszczak za to poleciał na konsultacje, został przeczołgany przez wszystkie „szczeble dowodzenia”, a po powrocie sczyścił M ...

eska
29 stycznia 2018 17:18

14     1614    9

Smog i metropolizacja po polsku

Po wojnie, kiedy odbudowywano Warszawę, przewidziano jako główny środek komunikacji tramwaje i trolejbusy. Podobnie było we wszystkich większych miastach, wszędzie były tramwaje, a w takich konurbacjach jak Trójmiasto czy Górnośląski Okręg Przemysłowy była to dodatkowo kolej tzw. podmiejska. 
Potem, czyli już w latach 70-tych, dopadło nas szaleństwo samochodowe, które dzisiaj jest oczywiście wielokrotnie większe. Niemniej od tamtej pory panuje przekonanie, że trzeba budować drogi i głównie drogi. W wielu miastach polikwidowano tramwaje na rzecz autobusów, bo tak łatwiej i taniej. Itp., itd. – no i mamy problem zimowego smogu. Do normalnego zanieczyszczenia, w sporej mierze pochłanianego przez zieleń, dochodzi jeszcze zanieczyszczeni ...

eska
26 stycznia 2018 15:15

26     1390    2

Pałac na piasku...

Od lata pilnie śledzę komentarze na różnych prawicowych portalach.
Ostatnio, powoli, ale jednak, lud, wstępnie ogłupiony zupełnie sztucznymi nagonkami, zaczyna przecierać oczy – i co widzi?
Ano widzi, że to nie PAD był szkodnikiem, tylko w sprawie wojska próbował bronić dobrych stosunków z NATO. Że PBS nie szkodziła wizerunkowo Polsce w UE, wręcz odwrotnie, była nadzieją dla słabszych, byłych demoludów. Że rząd nie działał dobrze, bo to Morawiecki uprawiał destrukcję i razem z Gowinem osłabiali autorytet Beaty. Że to Macierewicz jak głupi rzucił się nie na tego, co trzeba. Że niedługo w Zjednoczonej Prawicy najważniejszy będzie Gowin, bo pozbiera spady po opozycji i to on razem z Morawieckim nadadzą kierunek, a jedyny hamulcowy tego nowego „zak ...

eska
20 stycznia 2018 17:07

30     1481    1

 Poprzednia  Strona 2 na 3.    Następna