-

eska

Chasydzi...

Religijny, nieortodoksyjny ruch żydowski, który postawał na terenach I Rzeczpospolitej w XVIII w. Nie będę opisywać, bo trzeba by tomy napisać, zresztą jest na ten temat mnóstwo informacji. Istotne jest to, że objął on przede wszystkim środowiska biedoty żydowskiej i że stworzył całą swoją kulturę, obyczaj itp., właśnie na obszarze dawnej Polski. I że praktycznie zniknął w wyniku II wojny.

Oczywiście nadal istnieją środowiska chasydów, m.in. w USA i w Izraelu, ale obecnie są uznawane za najbardziej ortodoksyjne religijnie, a właściwie to za coś w rodzaju żydowskich Amiszów, ot, taki dziwaczny spadek po historii, raczej skansen.

Co roku w marcu chasydzi z całego świata przyjeżdżają do Leżajska na grób jednego ze swoich najbardziej świątobliwych cadyków, Elimelecha Weissbluma (1717-1787), nie muszę chyba dodawać, że żaden Mossad ich nie pilnuje. Już za kilka dni przyjadą znowu. Poniżej zdjęcie z roku 2017 >

Ten króciutki wstęp jest tylko po to, żeby pokazać rzecz niezwykłą, o której informacja gdzieś tam przeleciała bokiem po jakichś niszowych portalach, a o której wszystkie główne media milczą jak zaklęte, choć wydawałoby się, że to powinno nie schodzić z nagłówków - chodzi o protest chasydów z Izraela pod konsulatem polskim w Jerozolimie, protest – UWAGA – w obronie Polski!

Państwo Izrael nie reprezentuje 6 mln wymordowanych Żydów.  Syjoniści nie mają prawo do wtrącania się w żaden aspekt polskiej polityki – to tylko przykłady haseł trzymanych przez protestujących.

Przyznam szczerze, że mam kulę w gardle, jak patrzę na to zdjęcie, bo jeśli ktoś ma prawo powiedzieć, że reprezentuje zamordowany naród polskich Żydów, to właśnie oni. Nie amerykańscy bogacze, nie Sabrowie z Izraela, nie spadkobiercy żydokomuny, ale oni, bo to ich przodkowie zostali zmieleni w młynach Zagłady tak dokładnie, że nawet ich język praktycznie zanikł. I teraz oto stoją na tych zdjęciach, w swoich tradycyjnych chałatach i kapeluszach, brodaci, z pejsami  - i z polską flagą.......

Dlaczego więc cicho o tym proteście? To dość proste – chasydzi nie uznają prawa Izraela do istnienia, uważają, że to niezgodne z Torą i że to złamanie boskich nakazów, że naród żydowski jest skazany na tułaczkę i wygnanie aż do przyjścia Mesjasza. Dlatego ten protest jest okropnie politycznie niewygodny dla wszystkich. Ale my tutaj chyba nie musimy się tym przejmować i możemy o tym napisać.
I podziękować, bo ktoś powinien. Bo to wielka odwaga, w takiej chwili zamętu politycznego stanąć w obronie Polski, z polską flagą - w Jerozolimie.
 

 

 

https://www.facebook.com/179895388749404/photos/pcb.1924086924330233/1924085290997063/?type=3&theater

https://twitter.com/Flaming479/status/969206311421468672

 


 

 tagi:

eska
3 marca 2018 00:34
17     2237    14 zaloguj sie by polubić
komentarze:
pink-panther @eska
3 marca 2018 06:52

Bardzo cenna informacja. Od lat Żydzi ortodoksyjni przyjeżdżają w całkiem sporych ilościach do Polski i chyba nie tylko na grób Cadyka Elimelecha. I w polskich miastach  mają hotele, koszerne jedzenie i sympatyczne przyjęcie. I nie musi ich chronić słynna "izraelska policja".

No i ciekawy jest numer z tym zamilczaniem bardzo ważnej informacji.  Bo to są prawdziwi spadkobiercy tych, którzy "nie mieli dokąd uciekać" i Oni najlepiej pamiętają, KTO ich mordował w czasie II WW i KTO ich - zdradził.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @eska
3 marca 2018 07:07

Znam te spotkania w Leżajsku. 

Oni się bardzo izoluja. W Uxrselu też. ..skansen z mieszkaniami urzadxonymi jak w muastecxjxch polskich.  W naszych,  polskich. . Nam takie zdjęcie. .Z mieszkania.  Całkiem jak u nas, Polaków.  Tylko świecznik zamiast Matki Bożej Częstochowskiej 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Maryla-Sztajer 3 marca 2018 07:07
3 marca 2018 07:08

Literówki. . W Izraelu.

.

Sorry..mam zapalenie spojówek,  znikam.

.

 

zaloguj się by móc komentować

elzbieta @eska
3 marca 2018 07:13

A ja po wczorajszych wiadomosciach pomyslalam, ze ta polska komisja, co to do Izraela pojechala wyjasniac tresc ustawy kwestionowanej przez Izrael, kojarzy mi  sie spontanicznie z ta komisja opisana przez Jalowieckiego, wyslana do negocjacji pokoju ryskiego. A o Chasydach nikt sie nawet nie zajaknie...

zaloguj się by móc komentować

przemsa @eska
3 marca 2018 07:50

> Ten króciutki wstęp jest tylko po to, żeby pokazać rzecz niezwykłą, o której
> informacja gdzieś tam przeleciała bokiem po jakichś niszowych portalach,
> a o której wszystkie główne media milczą jak zaklęte

Widziałem wczoraj relację z tego protestu, chyba w TVP Info. 

 

zaloguj się by móc komentować

Greenwatcher @eska
3 marca 2018 08:02

Dziękuję. Mam wrażenie, że większość Polaków właśnie tak wyobraża sobie przeciętnego mieszkańca Izraela, a nie jakiegoś garniturkowego Netanjahu. A właściwie dlaczego? Przecież w hollywoodzkich produkcjach taki typ-stereotyp jest gdzieś na trzecim planie kadru, gdzieś przechadza się po drugiej stronie ulicy, stoi tyłem na korytarzu. Widać mają jakiś problem … powiedziałbym tolerancji. Jak tu pokazać takiego Żyda manifestującego swoją wiarę? A jednocześnie tak „zabytkowego”? Być może dlatego przemyca się, niemal zawsze, jakieś wspomnienie postżydowskiego obyczaju: bar micwę, obrzezanie, z rzadka koszerność. I to już wystarczy by film i bohater byli poprawnie spozycjonowani.  Nomen omen Klatka dla ptaków, w którym „miły gej”, z żydowską mimikrą, by stać się tradycyjny, by przekonać do siebie okropnego republikanina, zawiesza w domu krucyfiks.        

zaloguj się by móc komentować

eska @pink-panther 3 marca 2018 06:52
3 marca 2018 12:22

"prawdziwi spadkobiercy tych, którzy "nie mieli dokąd uciekać"  - właśnie o to mi chodziło, dzięki.

zaloguj się by móc komentować

eska @przemsa 3 marca 2018 07:50
3 marca 2018 12:24

Możę, nie śledzę TVP Info cały czas, w głównych wiadomościach nic nie było. Na portalach też nie.

zaloguj się by móc komentować

eska @Maryla-Sztajer 3 marca 2018 07:07
3 marca 2018 12:25

Zawsze się izolowali, własnie ze względów religijnych.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @eska 3 marca 2018 12:24
3 marca 2018 12:33

Możliwe, nie pamiętam gdzie widziałem.

 

zaloguj się by móc komentować

sigma1830 @eska
3 marca 2018 13:08

Dzięki a tę notkę. Ona jest bardzo ważna. Serce się ściska, jak się patrzy na tych prawdziwych polskich Żydów, którzy dają tak odważnie świadectwo prawdy.

zaloguj się by móc komentować

eska @sigma1830 3 marca 2018 13:08
3 marca 2018 13:29

Polscy dzisiaj to oni nie są, ale są niewątpliwie spadkobiercami ważnej, polskiej tradycji żydowskiej.

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @eska
3 marca 2018 14:51

https://dorzeczy.pl/kraj/57597/Szewach-Weiss-Dla-Zydow-dzis-Holokaust-jest-religia-Ustawa-o-IPN-poruszyla-bardzo-czula-strune.html

Kiedy w zaciszu mojej izdebki doszłam do tego samego wniosku, a nawet zaczęłam się nim wszem i wobec dzielić, wydawało mi się,  że żaden Żyd się do tego nie przyzna. Ale okazuje się że dziś już można. 

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @eska
3 marca 2018 15:50

Kilka lat  temu ortodyksyjni Żydzi manifestowali w  Jerozolimie? albo w Tel Aviwie, przebrani w obozowe pasiaki. O ile sobie przypominam, protest wywołało wprowadzenie obowiazkowej służby wojskowej dla chasydow. Forma protestu bardzo wzburzyła rządzących, ale jego echa dotarły do kraju nad Wisłą. Media bardzo ją potępiły, po prostu nie posiadali się ze zdumienia i oburzenia.

Spróbuję dotrzeć do info z tej manifestacji. 

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @Rozalia 3 marca 2018 15:50
3 marca 2018 16:56

Nie mylilam się. Protest odbył się w Jerozolimie, w 2012 roku z powodu wprowadzenia dla ortodoksow służby wojskowej. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @eska
3 marca 2018 16:59

To jest w ogóle sedno pewnej uniwersalnej prawdy - Żydzi, którzy naprawdę byli ofiarami Holokaustu, to ci, których już nie ma, zaś większość potomków ocalałych z Holokaustu wg współczesnych kryteriów nie jest Żydami.  

zaloguj się by móc komentować

mooj @eska
3 marca 2018 19:53

I wówczas nie do końca była. Jak pisał Adam Czerniakow głosy "ani jednego Żyda w Judenracie nie ma" były powszechne (choć to bardzo reformowane środowisko warszawskich żydów) . Nie to, że "Judenrat" = "ocaleni", ale jakieś przełożenie religijności na "na nic wpływu nie mieli".

Mnie tylko zastanawia od kiedy chasydzi czyli sekta rewolucyjna stała się ortodoksją. Kiedy Lud Księgi zaczął byc ludem tańców i kiwania, od kiedy ortodoksja - studiowanie i myśl ustąpiła "chasydzkiej ortodoksji" - tj nowince społecznej /religijnej. Nawet wikipedia jeszcze taki fragment daje (jako opis powstania chasydyzmu) 

"...Ludność żydowska odchodziła od ortodoksji. Wzrosło zainteresowanie mistyką. Popularność zdobywały ruchy mesjanistyczne i nauki kabalistyczne wywodzące się jeszcze ze średniowiecza.

Wyodrębnienie się chasydyzmu w swej klasycznej formie poprzedziło objawienie się Mesjasza Elizabeth Cewi w 1665 roku i powstanie sabataizmu. Później wyodrębniła się częściowo inspirowana sabataizmem kontrtalmudyczna sekta prochrześcijańska, frankizm, którą założył wyrosły w sabatajskim środowisku Jakub Lejbowicz Frank. Zarówno frankizm, jak i sabataizm nie zagroziły poważnie ortodoksji żydowskiej.

Powstanie chasydyzmu[edytuj | edytuj kod]

Na taki grunt trafiły nauki jednego z wędrownych kaznodziejów, Izraela ben Eliezer Baal Szem Towa (ur. 1700, zm. 1760)."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chasydyzm_polski

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować