-

eska

Kręta droga do naprawy Polski

Droga naprawy Rzeczpospolitej, dobrej zmiany, czasem ze względu na okoliczności jest kręta, ale proszę o zaufanie - ufajcie, że idziemy drogą w tym samym kierunku, że ten kierunek nie ulegnie najmniejszej zmianie, że dojdziemy do celu. / JK na miesięcznicy w styczniu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Droga faktycznie jest dość kręta, a powiedziałabym nawet pokręcona, skoro zmiana rządu tyle trwała i była robiona w tak nietypowy (sic!) sposób. Kierunek też wyznaczony, podobnie jak cel – tyle że w ramach tych zakrętów Okręt ciężko manewrował, zanim powypadali wszyscy, którzy nie pasowali kapitanowi do jego nowej koncepcji. 
Nowa koncepcja jest taka, że teraz będziemy „grzeczni i bezpieczni”, a przez to bardziej skuteczni. Czyli robimy „wilczka” na całej linii, co widać i słychać z każdej strony. Wybitny mąż stanu, Premier MM, przekonał kapitana co do taktyki rozgrywania konfliktów, skutki zobaczymy za chwilę. 
Jedyna dobra strona tej zmiany to odejście Macierewicza, któremu już zupełnie zaczynało odpalać w kierunku Wielkiego Hetmana, i Radziwiłła, czego uzasadniać, jak sądzę, nie trzeba. Poza tym smuteczek.  W UE z pozycji fightera znowu wleźliśmy na pozycję młodszego rodzeństwa, Orban to wprost powiedział Morawieckiemu.

Ale zaraz, zaraz -  co tam słychać w Ministerstwie Rozwoju, podległym wszak przez poprzednie lata naszemu PMM? 
Ano też idzie nowe > http://jagiellonski24.pl/2017/11/29/chaos-przestrzenny-kosztuje-nas-kilkadziesiat-miliardow-rocznie-rozmowa/

Jest to rozmowa z wybitnym profesorem, Przemysławem Śleszyńskim, geografem gospodarczym, ekspertem Polskiej Akademii Nauk, autorem ekspertyz do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju dla Morawieckiego. Otóż informuje on, że Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN pracuje właśnie nad oszacowaniem kosztów chaosu przestrzennego w Polsce. I po kolei wymienia wszystkie wady dotychczasowych planów. 

Jestem zachwycona, bo mówi dokładnie to, co ja powtarzam od pięciu lat, czyli o uzależnieniu od Berlina, o złym systemie dróg, o niedobrym podziale administracyjnym kraju itp. – wszystko pięknie, tyle że jak ja o tym wrzeszczałam w 2013 roku, to akurat zaczęła obowiązywać strategia Polska 2030, czyli KPZK stworzona przez Bieńkowską – a kto był ekspertem współpracującym z panią Bieńkowską? Ano pan Przemysław Śleszyński, wówczas jeszcze prosty doktor, który opracował temat "Ocena powiązań gospodarczych i kapitałowych między miastami – rekomendacje dla KPZK/ Polska 2030".

Teraz, już jako dr hab., przyznaje w wywiadzie, że.... zmienił zdanie. No proszę, tylko krowa nie zmienia poglądów, jak mówi przysłowie:
Po roku 1990 w polityce rozwoju realizowanej przez kolejne rządy postawiono na wielkie metropolie[to akurat wierutne kłamstwo]. 
Zamiast porządku, w którym wszystkie składniki systemu osadniczego – wielkie, średnie i małe miasta – są ułożone hierarchicznie i połączone relacjami pomiędzy każdym z tych szczebli, przyjęto model polaryzacyjno-dyfuzyjny, którego zresztą sam byłem kiedyś zwolennikiem, gdyż teoretycznie jest on najbardziej efektywny. W tej koncepcji stawiamy wprawdzie na wielkie miasta, ale zapewniając jednocześnie, że bodźce rozwojowe rozlewają się w ich otoczeniu i spływają w dół hierarchii ośrodków osadniczych.
W rzeczywistości niestety okazało się, że ten przepływ ma mocno ograniczony zasięg i zakres, a model polaryzacyjno-dyfuzyjny jest w istocie po prostu polaryzacyjnym.  
Itd., itp.

Hosanna! A nie mówiłam!  Zaraz, zaraz – kiedy ja to mówiłam, to pan Śleszyński robił ekspertyzę dla Bieńkowskiej, dokładnie odwrotną. Teraz zaś „zmienił zdanie”, ale nie zmienił jednego, nadal się pasie na tym samym pastwisku Ministerstwa Rozwoju, pogratulować elastyczności! 

Cóż, jak mówi Prezes, idziemy krętą drogą do celu, ale - jak widać - ciągle w tym samym, właściwym towarzystwie....

 tagi: strategia  kpzk 

eska
19 stycznia 2018 17:48
14     1226    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
przemsa @eska
19 stycznia 2018 18:12

 

No dobra, ale pomijając tego całego Śleszyńskiego, to chyba dobrze, że będzie realizowane coś odwrotnego niż wcześniej proponowano?

zaloguj się by móc komentować

eska @eska
19 stycznia 2018 18:32

O ile będzie.
Na razie wysysają kasę na udowodnienie, że to, co napisali wcześniej, jest do kitu. Czyli wszyscy ciężko pracują za państwowe pieniadze, a jak już skończą, to okaże się, że psu na budę, bo za późno - uzgodnienia z UE zostaną zrobione wg obowiazującej strategii Bieńkowskiej.
Negocjacje o kasę z KE lada chwila ruszą, a prac nad nową KPZK nawet nie ogłoszono jeszcze.

zaloguj się by móc komentować

orjan @eska
19 stycznia 2018 18:41

Naukowcy są do wynajęcia. Naukę wzięli w leasing (do odpłatnego korzystania).

Zastrzeżenie I w sprawie kwantyfikatorów: nie każdy, ale na pewno w każdej dziedzinie.

Zastrzeżenie II w sprawie organizacji dziobania: porządkiem dziobania rządzi prawo Kopernika-Greshama.

zaloguj się by móc komentować

eska @przemsa 19 stycznia 2018 18:12
19 stycznia 2018 18:43

Cd.
Ponieważ na tym portalu dużo się mówi o przepływach kasy, to ja tylko pokazuję miejsca, gdzie za nasze, niemałe pieniądze decydują się sprawy bardzo poważne dla każdego i dla całej Polski, a o których nikt nawet nie wie. 

zaloguj się by móc komentować

eska @orjan 19 stycznia 2018 18:41
19 stycznia 2018 18:47

No i co mam napisać? Dokładnie tak jest.
Coryllus walczy na rynku ksiażki od lat kilku, ja walczę na "rynku" godpodarki przestrzennej od 1989 roku.  Skutek?  Z głodu broń Boże nie umieram, sporo małych sukcesów, ale skutek szerszy - żaden.

zaloguj się by móc komentować

orjan @eska
19 stycznia 2018 19:03

Ditto!

zaloguj się by móc komentować

Draniu @eska 19 stycznia 2018 18:47
19 stycznia 2018 19:36

Dziwię sie ,ze jeszcze ktoś się łudzi ,że wygra walkę .. Przecież tu nie chodzi o  projekty,które niby mają być zrealizowane.. Tu chodzi tylko i wyłącznie o pozory pracy,i za to otrzymuje się pieniądze.. A kto będzie się będzie przejmował projektami ,które są realizowane w dłuższej perspektywie.. 

Rozmowa jest o dużych projektach.. Krętych drogach i długich marszach..Kiedy PiS nie jest wstanie,mając w senacie większość,przegłosowac wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi Kogutowi.. I na tyle sa bezczelni ,ze głosują tajnie.. 

Szkoda sił na walkę z wiatrakami.. To jest kopanie się z koniem.. 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @eska
19 stycznia 2018 19:39

Czy mogłaby Pani zapodać linka, gdzie Pani wyjaśnia jak powinien wyglądać właściwy kierunek rozwoju. Chętnie poczytam. Przyznam się, nie orientuję się zbytnio w tych sprawach. Chętnie doczytam ...

zaloguj się by móc komentować


eska @Draniu 19 stycznia 2018 19:36
19 stycznia 2018 20:43

Głosowanie w senacie to powazny problem. 1/3 stanęła okoniem, a to już nie jest kolesiostwo, tylko początek buntu.
Prof. Żaryn twierdzi, że senatorowie widząc niechlujstwo prokuratury, nie mogli się zachowac inaczej, czyli zwala na Ziobrę.

Okręt manewrował, a tymczasem balast się poprzesuwał, niestety....

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @eska 19 stycznia 2018 20:38
20 stycznia 2018 10:07

Dziękuję! Rzeczywiście jest. Ja to wziąłem za podkreślenie a nie link.

Tutaj prośba do Administratora aby linki w tekstach można było kolorować. Wtedy od razu jest wiadomo, co jest linkiem a co jest podkreśleniem.

zaloguj się by móc komentować

eska @mniszysko 20 stycznia 2018 10:07
20 stycznia 2018 15:11

A ja mam prośbę o komentarz po ewentualnym zapoznaniu się z linkowanym materiałem - jesli można ? :)

zaloguj się by móc komentować

qwerty @eska 19 stycznia 2018 20:43
20 stycznia 2018 21:40

to nie jest niechlujstwo, to zaplanowane dzialanie, rozwiazanie jest proste: kaucja/poreczenie np. 50 tys. i normalny proces karny; w tle jest przejecie majątku fundacji,Koguta i jego rodziny oraz zastraszenie srodowiska, a gdyby poszukac na zapleczu to znajdzie sie i organizator vendetty - kasa na celowniku

zaloguj się by móc komentować

eska @qwerty 20 stycznia 2018 21:40
21 stycznia 2018 02:10

Elig to wszystko starannie opisała na swoich blogach - kto, kogo i z kim naknuł na Koguta.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować