-

eska

Pytania referendalne

Nie mam zamiaru ustosunkowywać się do tych, które zostały przedstawione jako projekt. Powiem krótko – ekipę, która je skonstruowała, pan prezydent powinien wywalić na twarz, bowiem zrażą one do referendum nawet tych, którzy (jak ja) byli jego zwolennikami. Dlatego zamiast omawiania tego cudactwa podam swoje i zapewniam, że tak skonstruowane pytania zapewnią frekwencję!

1. Czy jesteś za systemem kanclerskim czy prezydenckim?

Objaśnienie:

a. system prezydencki wzorowany na USA – prezydent wybrany w wyborach powszechnych tworzy rząd, urzędu premiera nie ma,

b. system kanclerski jak w Niemczech – premier wybrany przez parlament tworzy rząd, prezydent ma tylko funkcje reprezentacyjne i jest wybierany przez parlament.

Zastrzeżenie: 
W obydwu systemach prezydent/premier [p/p] ma prawo do dekretów dotyczących spraw bieżących. Parlament zajmuje się sprawami ważnymi (np. reforma szkolna, sądów itp.), może także blokować dekrety p/p zwykłą większością głosów – ale nie zajmuje się bieżączką typu dodać słowo albo przecinek w ustawie. 

2. Czy jesteś za częściową odpłatnością w służbie zdrowia?

Objaśnienie:

Za darmo niepełnoletni, kobiety w ciąży i starcy, reszta płaci niewielkie stawki za wizyty lekarskie, wyżywienie w szpitalach itp., system podobny do czeskiego.

3. Czy jesteś za płatnymi studiami wyższymi?

Objaśnienie:

Wytypowane uczelnie państwowe oferują odrębne studia za darmo dla najlepszych po zdaniu egzaminów wstępnych, reszta płaci.

4. Czy jesteś za powszechnym dostępem obywateli do broni?

Objaśnienie:

Oczywiście nie do każdej broni :))

5. Czy jesteś za instytucją obieralnych „sędziów pokoju”?

Objaśnienie:

Do ich kompetencji należałyby wyroki w sprawach nie zagrożonych ograniczeniem wolności, czyli w tzw. wykroczeniach.

6. Czy jesteś za bezwzględną nadrzędnością prawa państwowego nad prawem wynikającym z umów i traktatów międzynarodowych?

Tu chyba objaśniać nie trzeba....

Powyższe pytania to pytania o charakterze ustrojowym, zasadniczo zmieniające dotychczasowe ramy konstytucyjne. I założę się, że wywołałyby niesamowity oddźwięk. Dlatego - Panie Prezydencie – wóz albo przewóz. Albo Pan idzie na całość, albo niech zakończy tę zabawę, bo szkoda czasu i kasy.

 

PS1. Ktoś, kto proponuje wpisanie do konstytucji dzisiejszego, totalnie upartyjnionego ustroju samorządowego, albo nie ma pojęcia o samorządzie albo chce likwidacji państwa unitarnego. I tyle.

PS2. Mam prośbę -  proszę odpowiedzieć na te pytania, krótko > pierwsze wariant a lub b, reszta tak lub nie - ot, taka szybka ankieta. Jak się nazbiera, to poślę wprost do kancelarii Prezydenta.

Oczywiście dłuższe komentarze też mile widziane :)

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nieustająco zachęcam do kupowania mojego albumu o architekturze drewnianej Beskidu Śląskiego 
pt. "W dolinie Żylicy", w ksiegarni Coryllusa.
Są też jeszcze ostatnie egzemplarze albumu "Kapliczki wiejskie", przecenione o ponad połowę, można zamawiać pod adresem mailowym > [email protected]

Kochani PT Czytelnicy, kupujcie, to naprawdę ładne i ciekawe pozycje.......



tagi:

eska
18 czerwca 2018 18:29
35     2289    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

wierzacy-sceptyk @eska
18 czerwca 2018 18:54

A to Ty jesteś pani doktor? Nie wiedziałem:)

a co do referendum to chyba miało być uwalone i jest

Ja tam na takie coś nie pójdę

a Twoje propozycje są sensowne, dlatego też zostaną pominięte milczeniem

zaloguj się by móc komentować

orjan @eska
18 czerwca 2018 19:59

[tę] ekipę [...] pan prezydent powinien wywalić na twarz [...]

Czy tylko tę ekipę, droga Esko? Na litość boską, z kim on pracuje!

 

Ad. 6:  dlaczego prawa państwowego, a prawo prywatne gorsze? Na przykład, kwestia z kogo składa się małżeństwo należy do prawa prywatnego, a nie państwowego.

Poza tym, umowy i traktaty międzynarodowe mają być zgodne z Konstytucją RP, a jeśli nie są zgodne, to wtedy przepisy w nich zawarte spadają poniżej rangi polskich ustaw. O takiej zgodności powinien orzekać dowolny sąd, a nie aż Najwyższy, czy TK. Zgodność ma być ogólna i szczegółowa, tzn. brak zgodności choćby jednego postanowienia likwiduje zgodność całej umowy lub traktatu m/narodowego.

Dla mnie nie do pomyślenia jest zawierać traktat niezgodny a potem go "uzgadniać" z Konstytucją w trybie referendum, albo nawet głosowaniem sejmowym odmawiając referendum. Moim zdaniem, zdradą stanu jest już samo negocjowanie traktatu niezgodnego. Wola ewentualnie potrzebnej zmiany Konstytucji powinna być wyrażona przed podjęciem takich negocjacji. 

Z taką poprawką do pytania 6-go reszta pytań niewiele mnie interesuje. Przynajmniej tym razem.

W szczególności, pytanie o system kanclerski albo prezydencki powinno być poprzedzone pytaniem / postulatem, że w czasie tej samej kadencji poseł, ani senator nie może być wybrany do jakiejkolwiek funkcji we władzy wykonawczej i odwrotnie. Dopóki tak nie jest, to kontrola egzekutywy jest i będzie fikcją podobnie zresztą jak profesjonalizacja służb państwowych. 

Wolałbym też ustanowienie nowego poziomu działania dla Trybunału Stanu (takiego z powszechnego wyboru!), że do jego kognicji należy przede wszystkim rozstrzyganie w konkretnych sprawach co do winy w braku faktycznej woli współdziałania różnych władz wykonawczych. Wtedy konflikty "międzypałacowe" jak ręką odjął i to zanim powstaną. Poza tym skończyłaby się medialna oraz opozycyjna eksploatacja takich konfliktów obojętnie prawdziwych, czy wciskanych jak dziecko w brzuch.

Pozdrowienia.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @eska
18 czerwca 2018 20:12

1. Kanclerski sytstem to brzmi dla mnie nie do zaakceptowania:), system prezydencki a'la USA to też nie do końca rzecz, którą dałoby się powtórzyć w Europie 1:1, natomiast zdecydowanie byłbym po prostu za silnym premierem, bez żadnego prezydenta, bo to jest dla mnie sprzeczność i sztuczność. Po co nam właściwie prezydent jako breloczek. Choć to pewnie u nas wszystko nie miałoby znaczenia, bo przy jakości naszych polityków, to niewiele by zmieniło. Ale to pytanie warto byłoby zadać.

2. Jak najbardziej jestem za częściową odpłatnością.

3. Tu szczerze mówiąc nie mam zdania, ale jeśli już, to wolałbym jakiś porządny system stypendialny dla wszystkich. Bo jak zaczniemy robić studia dla najlepszych na egzaminach, to zaradni rodzice znów stworzą system korupcyjny jak ta lala.

4. Z tą bronią, to jakiś sztuczny temat. Mam paru znajomych, którzy ciągle klepią o tej broni i gadają o małej ilości broni, ale żaden nie stanął do walki o pozwolenie na broń na teraźniejszych zasadach. Wolałbym silną i dobrze uzbrojoną armię, zamiast wszechobecnych obrzynów. Jeśli można jednak jakoś uzdrowić ten dzisiejszy system, to oczywiście jestem za, ale nie jestem przekonany, czy warto rozdawać ludziom broni "na dowód".

5. Oczywiście, za.

6. W świetle traktatu lizbońskiego, i ogólnie usytuowania Polski w UE, to chyba już trochę za późno. Tą drogą nic nie zdziałamy. Wolałbym żeby nasi politycy dali radę wpłynąć na UE i jakoś to cuś na ile się da uzdrowić. 

Ogólnie rzecz biorąc, to uważam że ta cała dyskusja o konstytucji, to marnacja czasu i emocji. Wyszła z tego kicha nieludzka, jakby mało PiS-owi było kłopotów. Skończy się jak na bronkowym referendum.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @eska
18 czerwca 2018 21:04

Krotko i zwiezle. Takie wlasnie trzeba by postawic pytania w referendum. Calkowicie popieram.

Do Marcina K - prezydent wcale nie musi byc breloczkiem. Wystarczy wrocic do Konstytucji Kwietniowej z 1935 r.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @eska
18 czerwca 2018 21:10

Nie ma szans na takie pytania. Każde z nich odnosi się do rewolucyjnych zmian w konstytucji.

zaloguj się by móc komentować

chlor @eska
18 czerwca 2018 21:17

No własnie. Propozycje pytań Prezydenckich są dekoracyjne. Mają wyeksponować osobę pytającą, i nic więcej. Szkoda. Przepadnie jak Bronkowe referendum.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @valser 18 czerwca 2018 21:29
18 czerwca 2018 21:54

Ja bym jeszcze dodal pytanie:

czy jestes za zredukowaniem kasty urzednikow (powiedzmy, o 50%) i za zredukowaniem ilczby poslow w Sejmie z 460 do 100?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Szczodrocha33 18 czerwca 2018 21:54
18 czerwca 2018 21:58

i od tego należałoby zacząć a pierdoły o posiadaniu broni jako remedium nie wiadomo na co można sobie darować, a tak po prawdzie to co miałoby ulec zmianie w RP? sen o państwie?

zaloguj się by móc komentować

eska @Grzeralts 18 czerwca 2018 21:10
18 czerwca 2018 22:24

W końcu mamy rewolucję, wystarczy popatrzeć, co się dzieje na scenie międzynarodowej.
Chiny chwalą Trumpa, a Putin stawia płot na granicy z "Noworosją".
Tylko nasi komentatorzy pieprzą w kółko jak przerażone króliki o Timmermansie itp.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @eska
18 czerwca 2018 22:25

Mylisz się, moja droga. Pytania które zaproponowałaś są niestety, poza dostępem do broni, kompletnie nieinteresujące dla normalnego człowieka. 3 - 0 dla Dudy.

zaloguj się by móc komentować

eska @Szczodrocha33 18 czerwca 2018 21:54
18 czerwca 2018 22:25

Posłow  - pełna zgoda.
Urzedników się nie da, bo ktoś musi obsługiwać te wszystkie nieszczęsne, wyprodukowane przez lata przepisy.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @eska 18 czerwca 2018 22:25
18 czerwca 2018 22:29

nikt nie wie ile jest tych przepisów to i po co ich obsługa na taka skalę? a co sie kryje za pojęciem 'obsługa przepisów'? wniosek: oderwać urzędników od obywateli RP i niech sobie przepisy obsługują 24/24 byle za swoje pieniądze

zaloguj się by móc komentować

eska @qwerty 18 czerwca 2018 22:29
18 czerwca 2018 22:32

A po to, że musisz mieć na wszystko milion papierków, pozwoleń i pieczątek. Ty musisz, a ktoś je musi Tobie wydać.
To nasze państwo stwarza nadal te miliony przepisów.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @eska 18 czerwca 2018 22:32
18 czerwca 2018 22:34

Na coś to PKB trzeba wydawać. My akurat lubujemy się w głupich papierkach z pieczątkami.

zaloguj się by móc komentować

eska @krzysztof-osiejuk 18 czerwca 2018 22:25
18 czerwca 2018 22:34

Skoro tak, to takiego "normalnego człowieka" w ogóle nie ma po co pytać o zdanie. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @eska 18 czerwca 2018 22:24
18 czerwca 2018 22:35

Ale nikt nie chce rewolucji. Odpowiedzi będą "nie" z wyjątkiem 4. Na te gdzie jest wybór odpowiedź będzie:"niech zostanie jak jest". 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @eska 18 czerwca 2018 22:34
18 czerwca 2018 22:36

i to jest wniosek ok

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @eska 18 czerwca 2018 22:34
18 czerwca 2018 22:58

I w tym momencie cała dyskusja się kończy.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @eska 18 czerwca 2018 22:25
18 czerwca 2018 23:17

Wiec te nieszczesne, wyprodukowane przez lata przepisy tez trzeba zredukowac i uproscic. Zlikwidowac "biegunke legislacyjna".

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @eska 18 czerwca 2018 22:34
18 czerwca 2018 23:18

Zgadzam sie z toba na 1000%.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Grzeralts 18 czerwca 2018 22:35
18 czerwca 2018 23:21

To jest rewolucja?

Ja bym to nazwal przywracaniem normalnosci. Ale chyba masz racje. Wiekszosc chyba chce nadal sie taplac w tym blotku.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @eska
18 czerwca 2018 23:23

 Ad "Czy jesteś za powszechnym dostępem obywateli do broni? "

Raczej "do obrony", bo z dostępem do broni to może być tak: gdy Bronia pozwoli.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @eska
18 czerwca 2018 23:37

Zreszta, niewykluczone ze juz wkrotce inne formacje polityczne wystapia ze swoimi propozycjami referendow.

Bo dzieci bardzo chca mamic zabawkami inne dzieci. I tak np. pan Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ten co to sie czuje jak Wincenty Witos (az dziw ze do tej pory nie zapuscil wasow), zaproponuje pytanie: czy jestes za utrzymaniem Ochotniczej Strazy Pozarnej?

A Ryszard Petru, gdy sie juz wyklaruje i umocni jego nowy projekt (Liberalni i Socjalni, czy jakos tak), zaproponuje w swojej wersji referendum pytanie: czy jestes za usunieciem drzwi wejsciowych do Sejmu, tak aby wszyscy chcacy protestowac w budynku parlamentu mieli do niego swobodny, masowy i niczym nie skrepowany dostep?

W Polsce wszystko co sie rodzi w sferze polityki i tzw. zycia publicznego przeobraza sie natychmiast lub w krotkim czasie w groteske. Zachodze w glowe dlaczego.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @eska 18 czerwca 2018 22:32
19 czerwca 2018 00:29

I tak nasze panstwo stwarza miejsca pracy. To sie nazywa "spoleczna gospodarka rynkowa".

Czyli cos takiego jak centralizm demokratyczny. Albo demokratyzm centralistyczny. Latajacy cyrk Monty Pythona.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Szczodrocha33 18 czerwca 2018 23:21
19 czerwca 2018 08:23

Normalność to pojęcie, wbrew pozorom, bardzo względne. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @eska
19 czerwca 2018 10:05

W moim pojęciu brakuje pytania najważniejszego, a mianowicie o kształt ordynacji wyborczej do Parlamentu.

W tym o liczebnośc tego Parlamentu, ilość izb parlamentarnych, sposób uzupełniania mandatów.

Obercna patologiczna partiokracja  bez zmiany ordynacji wyborczej pozostanie nadal patologia, bez wzgledu na to które kliki partyjne nominuja swoich  ministrów i wojewodów.

Dlaczego w ordynacji nie ma określonego minimalnego kworum frekwencji (50 procent  plus 1 głos) ważnie oddanych głosów dla zatwierdzenia ważności wyborów w okręgach jednomanadtowych.

W okręgach zaś system francuski.

A co do ilości mandatariuszów w Parlamencie (albo Prezydent z uprawnieniami Senatu, albo Senat bez urzędu Prezydenta) to powinna być określona tylko ich ilośc maksymalna (np Sejm 250, Senat 75), bez mozliwosci uzupełniania ilosci parlamentarzystó w trakcie trwania kadencji.

Można rozważyć wybory "połówkowe", tj.  co cztery lata odnawiala byłaby połowa mandatów (w połowie okręgów wyborczych, a nie w całym kraju). Albo "tercjowe (analogicznie , jedna trzecia, etc.).

zaloguj się by móc komentować

Robo @eska
19 czerwca 2018 11:31

Wlasnie mamy nowego ministra rolnictwa , autora ksiazki o cierpieniach Zydowek "Z głębokości wołam do Ciebie" – Jan Krzysztof Ardanowski . Tragedia kobiet pochodzenia żydowskiego, więzionych i mordowanych w podobozach KL Stutthof. Ktos ,jest zorientowany w tym temacie ?

zaloguj się by móc komentować

Robo @Robo 19 czerwca 2018 11:31
19 czerwca 2018 11:43

Jan Krzysztof Ardanowski jest tez przewodniczacym Polsko-Izraelskiej grupy parlamentarnej , przepraszam za off top ale mnie podkusilo

zaloguj się by móc komentować

eska @Robo 19 czerwca 2018 11:43
19 czerwca 2018 12:00

Nie wiem, nie znam, jedno pewne - przynajmniej rolnik z wykształcenia, a nie durny PRL-owski geodeta jak Jurgiel :)

zaloguj się by móc komentować

eska @przemsa 19 czerwca 2018 07:40
19 czerwca 2018 12:02

Nier przkłada się wprost, tylko stanowi coś w rodzaju nacisku politycznego.

zaloguj się by móc komentować

malwina @eska 18 czerwca 2018 22:24
19 czerwca 2018 21:54

dlatego niech Pani pisze czesciej, bo zaiste "nasi komentatorzy" to jak dzisiejszy mecz...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @eska 18 czerwca 2018 22:24
19 czerwca 2018 22:39

Ale nasze społeczeństwo nie chce żadnej rewolucji. Nawet jeśli ona właśnie do nas idzie, wolą nie wiedzieć. No to mają, co chcą. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Grzeralts 19 czerwca 2018 22:39
20 czerwca 2018 07:18

Nie ma czegoś takiego jak "nasze społeczeństwo".

I nie wiem, czy kiedykolwiek było.

To tylko propagandowa figura czyli  byt imaginacyjny wykorzystywany przede wszystkim w  demagogii polityków.

W obecnych granicach administracyjnych terytorium zwanego Polską funkcjonuje co najmniej kilka "społeczeństw", które mają coraz mniej wspólnego ze sobą, a nawet stają się   coraz bardziej wrogo nastawione  wobec siebie nawzajem.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować