-

eska

W kółko to samo....

Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas....

Jan Paweł II

 

Mamy więc ten nieszczęsny sierpień i zaraz wrzesień i wszystkie te rocznice, tragiczne i chwalebne, a każda niezmiernie ważna z punktu widzenia polskiej tożsamości. Pięknie mówił o tym nasz Święty JP II, zdawałoby się, że tak niedawno temu - ale chyba wszyscy już zapomnieli....

Kiedy widzę nadętego Adamowicza albo HGW, co się martwi o defiladę, a potem ministrów PiS czy inne figury wyrażające oburzenie i sprzeciw, to mam wrażenie, że to jakieś idiotyczne kreskówki. Od kiedy to samorządy decydują o tym, jak mają wyglądać centralne uroczystości państwowe w rocznice najbardziej bolesnych/radosnych zdarzeń w historii Polski?

Cóż, tak się składa, że cała powierzchnia kraju jest podzielona na gminy i są to granice administracyjne niezbędne dla funkcjonowania państwa. Wewnątrz tych granic istnieją wspólne przestrzenie publiczne, formalnie będące własnością gminy – czy to oznacza, że Adamowicz może sprzedać Westerplatte? Niestety, z prawnego punktu widzenia może! I nawet jeśli zagospodarowanie terenu jest chronione innymi przepisami, to możemy sobie wyobrazić prywatnego właściciela, który ogrodzi działkę i nikogo nie wpuści!

Od kiedy piszę, że bez zmiany ustawy samorządowej będzie źle, bo została celowo zaprojektowana przez dzisiejszych totalnych w taki sposób, żeby osłabiać państwo? Że władza sejmików, powiatów i prezydentów miast na prawach powiatu daje im prawo do anarchii, podpartej świętym prawem własności?

Póki co PiS próbował ”upartyjnić” małe gminy, gdzie w większości jest jakoś tam normalnie, natomiast kompletnie "nie zauważa" problemu udzielnych księstw, które powstały w województwach, powiatach i dużych miastach. I do tego, z powodów zupełnie mi nie znanych, przedłużył kadencje samorządów – żeby udzielni książęta mogli się lepiej zakorzenić????

No i tak piszę sobie w kółko o tym samym, piszę na Berdyczów, jak ongiś mawiano...

I oglądam te, zwyczajowe już kreskówki, rok po roku – pan/pani prezydent miasta oznajmia, a władza centralna może sobie co najwyżej popiszczeć...

 tagi:

eska
11 sierpnia 2018 17:46
5     1745    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Stalagmit @eska
11 sierpnia 2018 17:57

Jeśli mowa o przestrzeni publicznej i samorządach, to pozwoli Pani, że przytoczę charakterystyczny przykład z rodzinnego miasta.

Na ul. Piłsudskiego w Starachowicach stoi obelisk upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej i rzekome "wyzwolenie". Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie jego usunięcia już w 2016. Zresztą przymiarki do jego skasowania były robione już od dawna. I zawsze w takim momencie pojawiał się ktoś, kto mówił, że nie wolno tego pomnika usuwać, ponieważ jest to mogiła wojenna i rzekomo leżą pod nią pogrzebani żołnierze sowieccy. Pomijając już fakt, że relacje historyczne mówią, iż żołnierze radzieccy, którzy zgnięli w Starachowicach 17 stycznia 1945 roku zostali pochowani gdzie indziej, to przecież w świetle prawa (o ile się nie mylę) takie szczątki ludzkie nie mogą spoczywać poza cmentarzem. Ale oczywiście nikomu z urzędników nie chce się pojechać do archiwum państwowego w Kielcach i sprawdzić, czy ten pochówek rzeczywiście tam jest. I tak sie to toczy...

http://starachowice-net.pl/informator/news/radni-przyj-li-uchwa-w-sprawie-pomnika-wdzi-czno-ci-armii-czerwonej-przy-ul-pi-sudskiego-w-starachowicach-video

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @eska
11 sierpnia 2018 18:13

To jest Modus operandi państwa. To samo masz w instytucjach, uniwersytetach, itp. Nie da się tego zmienić inaczej niż pod lufami karabinów.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @eska
11 sierpnia 2018 18:29

Też o tym cały czas wspominam. Można mieć najlepszą władzę centralną, ale to nic nie da skoro ta władza jest całkowicie bezradna wobec lokalnych klik i to one sprawują realną władzę, a samorządy to jest tylko czubek góry lodowej.

zaloguj się by móc komentować

eska @Grzeralts 11 sierpnia 2018 18:13
11 sierpnia 2018 18:35

Ależ da się - wystarczy wiedzieć, jak się kształtują interesy.
Np. 500+ - Szydło od razu "minęła" te wszystkie sejmiki i powiaty i poszła na sam dół, do gmin - i co? Poszło jak po maśle za bodajże 2% wypłacanej kasy.

I tak jest ze wszystkim - jeśli Gowin sam przyznaje, że dał Środzie milion na jej grant, to o czym my mówimy???? O jakiej zmianie na uniwersytetach? Kasa !!! - a nie karabiny.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @eska 11 sierpnia 2018 18:35
12 sierpnia 2018 07:07

Nie, bo na kasę mało kto jest odporny, także z tych ją rozdających. Trzeba najpierw wywrócić stolik. Dopiero vwtedy można liczyć na zmianę reguł gry. I to się właśnie dzieje w sądownictwie, ale zostało jeszcze bardzo dużo instytucji. Po wygranych wyborach samorządowych można będzie wywrócić stolik w samorządach.

500+ to był i jest trik wyborczy, wszystkie pozostałe jego efekty są działaniami ubocznymi.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować