-

eska

O sztuce i o historii słów kilka

 Pamiętacie Państwo zapewne, jak to pewna Córka Mistrza skomentowała w 2016 skutki 500+ dla jej ukochanego Bałtyku. Oczywiście nie ona jedna popisała się podobnym nastawieniem, ale akurat ta wypowiedź wzbudziła najgłośniejsze protesty – i zupełnie słusznie, bowiem była to wypowiedź szczera i z głębi serca. Szkoda tylko, że z owym oburzeniem nie pojawiła się głębsza refleksja, dlatego może teraz słów kilka na ten temat.
     Określenie „właściciele PRL” było w powszechnym użyciu przed 1989 rokiem i dotyczyło tzw. nomenklatury, czyli ludzi, którzy za pozwoleniem PZPR tworzyli elity państwa we wszystkich dokładnie jego dziedzinach. Rok 1989 miał zasadnicze znaczenie z jednego, podstawowego powodu – cała prawie własność wszystkiego, będąca dotychczas w dyspozycji państwa, stała się łupem do podziału i początkiem/źródłem tworzenia się nowej elity. Właściwie cała historia III RP to wojna o dorwanie się do żłobu i stworzenie nowej kasty właścicieli, tym razem już prywatnych lub/i znowu trwale przyssanych do państwowego koryta. 
Ta nowa kasta ma starą nazwę > nouveau riche, czyli nuworysze/nowobogaccy. Jak uczy historia (a także stare przysłowie), rzecz najgorsza z możliwych, czyli „ z chama pan”. Ludzie tacy zawsze charakteryzowali się niesamowitą pogardą dla swoich współziomków, którym dorwanie się do żłoba z takich czy innych powodów nie przypadło w udziale. Nasza nowa kasta „właścicieli III RP” reprezentuje dokładnie ten sam typ mentalności i dziwi mnie tylko to, że to wzbudza takie poruszenie. Jest to mentalność opisywana wielokrotnie w literaturze, charakteryzuje ją przekonanie, iż „ta reszta” jest po to, żeby harować na dobre życie elity. Kury mają znosić jaja, krowy dawać mleko, a hołota pracować i płacić podatki!

     A teraz słów kilka o sztuce – jak wiadomo, sztuka najbardziej prosto rzecz ujmując dzieli się na wysoką, ludową i kicz. Sztuka wysoka zawsze była odzwierciedleniem poziomu elit, bowiem przez nie była sponsorowana. Sztuka ludowa z kolei to wytwór naturalnej potrzeby estetycznej, niejednokrotnie na bardzo wysokim poziomie. 
Kicz zawsze służył oszustwu. Był żałosnym naśladownictwem sztuki wysokiej, służącym do wytępienia naturalnej (także dla ludzi niewykształconych) umiejętności ekspresji estetycznej/twórczej, przejawiającej się w autentycznej sztuce ludowej. Kicz jest ulubioną sztuką nuworyszy, w każdej dziedzinie, dlatego nie patrzcie Państwo ze zdziwieniem na naszą przestrzeń, teatry, filmy czy inne obszary twórczości – jaki sponsor, taka ekspresja.

     Pozostaje do omówienia temat historii i tu już będzie nawiązanie do konkretu, czyli tego nieszczęsnego sitcomu „Korona królów”. Osobiście nie rażą mnie wcale te rzeczy, na które większość zwróciła uwagę, razi mnie zupełnie co innego. Przykłady:
1. Po pierwsze tytuł – co za korona królów? O co biega? Ano właśnie! Ta korona, a dokładnie polskie insygnia królewskie to przedmioty najważniejsze dla królestwa*.  Jeśli nie ma wprowadzenia w historię owych regaliów, a tym samym w historię wojen o tron krakowski,  to wszystko od razu nie ma sensu! Poza tym dokładnie wiadomo, jak ta korona Łokietka wygląda > 
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fc/Crown_jewels_Poland_10.JPG/1024px-Crown_jewels_Poland_10.JPG
 
A jak wygląda to, co ma na głowie filmowy Łokietek? Służę uprzejmie >

    To królowa nosi koronę królów, purpurę i gronostaje? image
    Coś się komuś pozajączkowało?

 

 

2. Purpura – kolor zarezerwowany tylko dla władców, potwornie droga. Z materii farbowanych purpurą szyto specjalne szaty na najważniejsze uroczystości. Wszelkie odcienie purpury były „zarezerwowane”, nie wolno jej było nosić nikomu poza władzą i to jako szaty uroczyste.
3. Książę litewski Gedymin i Wilno w jego czasach** - owszem, zamki książęce były drewniane, ale nie były to, na litość, wiejskie chaty! A Gedymin panował nad całą prawie Rusią i doprawdy nie był prostym chłopkiem, a jego córka na pewno nie przyjechała do Polski na koniu w towarzystwie trzech zbrojnych! Ratunku!
4. Kraków za Łokietka *** to duże, prężne miasto już po lokacji, z wielkim rynkiem, a sam Wawel z katedrą, w której zresztą Łokietek był koronowany – co to ma wspólnego z tym zameczkiem na łączce z filmu?

Ok, ja rozumiem, że nikt nie zbuduje repliki Wawelu czy zamku w Wilnie – ale przecież można to pokazać na rycinach, a zbliżenia dać we wnętrzach. Wiem, że kasy szkoda, ale pokazywanie jakoby rodzina królewska jadła przy wspólnym stole z całą gawiedzią to już naprawdę jakaś paranoja, obyczaj dworski tamtego czasu jest doskonale znany. A już sceny turnieju rycerskiego z okazji wielkiego zwycięstwa.... Czyli co mamy w serialu o wielkim władcy Polski? Kicz historyczny do kwadratu, do tego pełen przekłamań. Filmik z serii „jak sobie mały Kazio wyobraża życie arystokracji”. 

    A teraz będzie klamra zamykająca moje, dość długie już wywody – dlaczego słusznie oburzaliście się Państwo na Młynarską, która uważa, że Bałtyk nie dla hołoty, a nie oburza Was traktowanie widzów TVP przez jej prezesa dokładnie tak samo – jako hołoty, która kupi każdy kit, byle dobrze rozreklamowany jako „patriotyczny? Czy tzw. zwykłym ludziom nie należy się jednak trochę szacunku?

To nie jest notka o polityce, to jest notka o czymś znacznie ważniejszym - o godności i jej poszanowaniu. Widza trzeba szanować, panie Kurski! To, że ten widz świetnie się bawi w rytmie disco polo, nie oznacza, że jest kretynem i można mu wciskać kicze, robiąc wodę z mózgu na temat własnej historii.

 

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_insygnia_koronacyjne
**http://kurierwilenski.lt/2012/04/13/z-historii-wilna-miasto-giedymina/

 

 

 tagi: korona królów 

eska
3 stycznia 2018 18:08
31     1790    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
onyx @eska
3 stycznia 2018 18:20

Niestety bardzo duża część odbiorców jest zaimpregnowana na wszelką krytykę i nie ma takiego wałka, którego zaraz nie wytłumaczą. Na Twitterze bardzo dobrze to widać. Sposoby są coraz bardziej odjechane. Jak pisał wielokrotnie Coryllus, nie ma już żadnej krytyki sztuki a ludzie wytykający żenujące błędy producentom serialu są nazywani per "rechociarze". Jednym z rechociarzy został nawet wiceminister kultury, który nie zdzierżył natłoku wrażeń.

http://film.onet.pl/wiadomosci/wiceminister-kultury-skrytykowal-serial-korona-krolow/z077lt

zaloguj się by móc komentować

eska @eska
3 stycznia 2018 18:43

Celowo już nie pisałam o idiotycznych zachowaniach, dialogach itp. Natomiast fałszowanie historii to już inny kaliber.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @eska
3 stycznia 2018 18:48

Świetne podsumowanie. Takei filmy to ochłap rzucony na szybko. Poza tym to jest rzeczywiście fałszowanie historii. Nie mogę znaleźć, kto jest konsultantem historycznym tego serialu (i czy w ogóle jakiś jest).

zaloguj się by móc komentować

eska @Stalagmit 3 stycznia 2018 18:48
3 stycznia 2018 19:05

I to mnie najbardziej wkurza - gęby pełne frazesów o historii, a potem szybka kaska za gniot. A ludziom w głowach zostanie groch z kapustą i poczucie, że ci królowie polscy to właściwie jakieś takie byle co - czyli bardzo ładne programowanie podprogowe, zwłaszcza dla młodzieży.

zaloguj się by móc komentować

tadman @eska
3 stycznia 2018 19:11

Kiedyś był taki film "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni" i konsultantem historycznym był jakiś przedwojenny kawalerzysta. Kulbaczenie konia wyglądało inaczej, a filmowcy mimo protestów konsultanta użyli tego co było w magazynie. Konsultant wycofał się i zażądał usunięcia swojego nazwiska z czołówki. Filmowcy powtórnie olali konsultanta i jego nazwisko figurowało w rozpowszechnianym filmie.

zaloguj się by móc komentować

eska @eska
3 stycznia 2018 19:27

Ale podobno mamy dobrą zmianę? :)))

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @eska 3 stycznia 2018 19:05
3 stycznia 2018 19:39

A autor scenariusza i reżyser zawsze może powiedzieć, że taka była wizja artystyczna.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @eska 3 stycznia 2018 19:05
3 stycznia 2018 19:58

Słabe jedzenie było w dawnej Polsce, królowi na stół tylko jabłka stawiali :) :

zaloguj się by móc komentować

chlor @eska
3 stycznia 2018 19:58

Przecież telewidzowie nie mają pojęcia o tym jak wyglądała ówczesna Polska, ani o historii panowania Łokietka i Kazimierza W., więc haniebne Twoim zdaniem błędy historyczne są dla nich niezauważalne. Nie wiedzą, że są robieni w balona a tym samym nie cierpią. Twórcy filmu doskonale zdają sobie z tego sprawę, i lecą po bandzie.

Gorzej będzie, jeśli telewidzowie nie zauważą, że jest to po prostu marny film, ale raczej zauważą, i  może być kiepsko z widownią.

Przy discopolo nie ma żadnego oszustwa, bo natym co lubi, zna się każdy.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Stalagmit 3 stycznia 2018 19:58
3 stycznia 2018 20:01

Zastawa stołowa z wykopalisk w Biskupinie. Pierwsze eksperymenty z kołem garncarskim.

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @eska
3 stycznia 2018 20:22

Drobna uwaga:

Wielce pouczająca jest lekcja z wojny japońsko-rosyjskiej. To jak na niej wielu w Rosji zarobiło od drobnych kwatermistrzów z armii carskich którzy na kwity z pralni wystawione po chińsku pobierali zwrot za nabyty furaż i żywność, po całe koterie które pozwalały na przegranie wojny i zagładę floty.

Dziś mamy podobną wojnę informacyjną gdzie przypadła nam rola carskiej rosji.

TVP jest istotny elementem w tej wojnie informacyjnej i fatalnie kierowana. Drobny przykład to numery z telemetrii Nielsena i zestawienia wyników z Netii, zresztą to jest ważny sens Sylwestra pomiary Netii i Nilsena mają ten sam rozkład tylko dlaczego akurat dla tego jednego wydarzenia. Rynek reklam domy mediowe ustawiają pod wyniki Nielsena [ 2 tys. respondentów jest bazą do podziały tortu reklamowego - Czechy jest ich 4 tys.] 

Dodatkowy element to stałe walki koterii w TVP – gdzie wojna domowa jest ważniejsza od zagrożenia. Jak można prowadzić akcje propagandowe gdzie przeciwnik z wrażej TV jest bardziej kolegą niż pracownik z tej same telewizji.

Kolejna sprawa to studia produkcyjne – seriale robią te sam firmy zewnętrzne dla grubej czwórki i jest to też ten sam ukryty przekaz ideowy. . W przypadku TVP dochodzi wyprowadzanie kasy i przepłacania za produkcje. Jeżeli TVP sama chce ciągnąć produkcje telenoweli o niskich kosztach to wszystkie ręce na pokład by to się nie udało. Kwestia wizualną filmu i jego siermięga to min. efekt jak wyżej, czyżby któreś studio dla ratowania projektu przytuli za pewien czas tą ramotę do restauracji.

Sam przekaz serialu – przybliżenie historii już spotkał się z ostrą reakcją niemieckich mediów polskojęzycznych – pytanie dlaczego ułatwia się to tak kiepskim wykonaniem.

Kicz historyczny tak ale i mamy kiepskich artystów czy ostatnie filmy Holland czy Machulskiego są lepiej zrobione i zagrane.

Zęby mnie bolą jak to nowe dzieło oglądam – ale najgorsze jest to że jak na wojnie na rzeź bez durno oddajemy zainteresowanie widzów – to nie sabotaż to zbrodnia.

Dlaczego na to się pozwala – tu musi być jeszcze silniejszy gracz który ustawia plansze gry. Mamy nie telewizja publiczną ale grupę rekonstrukcyjna która ją udaje. Jaki jest cel władcy gry to już inny temat.

zaloguj się by móc komentować

eska @chlor 3 stycznia 2018 20:01
3 stycznia 2018 20:35

O to, to! Króle polskie to z gliniaków pili samogon, panie dziejku.
Nie to, co cesarze niemieccy, gdzie samo srebro i złoto :)

zaloguj się by móc komentować

eska @Nieobyty 3 stycznia 2018 20:22
3 stycznia 2018 20:39

"Dlaczego na to się pozwala "

Bo ma być, jak było, tylko bardziej "patriotycznie". A jak się już wydusi kasę z narodu i patriotyzm lekko obrzydnie, to znowu bedzie zmiana. I tak w kółeczko.
Tylko nasi przedsiębiorcy jakoś się mało na to łapią, bo nijak tego biliona pochowanego po bankach uruchomić nie chcą :)))

zaloguj się by móc komentować

Augustynka @eska
3 stycznia 2018 21:13

A ja czekam na elaborat Ebenezera Rojta - już widzę te tomy analiz dotyczące pierwszego odcinka.

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @eska 3 stycznia 2018 20:39
3 stycznia 2018 21:20

To jest pewna koncepcja jak i wniosek Raportu z Miastka – gdzie ocenia się elektorat PiS i tzw. klasę ludową. Oczywiście kto płaci to wymaga tu Krytyka Polityczna i wniosek jest słuszny lewica ma 35% i zdobędzie władzę. A po ostrym odbiciu na wzmożenie patriotyczne będzie ostre odbicie na wzmożenie laicyzacji. Im siermiężny jest patriotyczny przekaz serialu tym szybciej będzie reakcja zwrotna.

Cały Raport tak faktycznie służy jako załącznik do wniosku po granty z fundacji Batorego, Sierakowski to wielki człowiek do małych interesów.

Od biedy by to wystarczyło – kostiumy i charakteryzacja gorsze niż w teatrze amatorskim przybliża dzień zwycięstwa partii Razem. [ Nie ukrywam ta ekipa jest ciekawa co pokazuje obecna akcja jej agentury wśród rezydentów].

Obawiam się że jest jeszcze coś wyżej – na co wskazuje że groszowa kara dla TVN 24 uruchamia parasol za oceanem.

Co do przedsiębiorców – to że gospodarka niemiecka się rozpędziła to ma przełożenie na naszą kolonialną produkcję , ale jest jeszcze coś innego to przystosowanie. Cały czas ważny jest rozwój firmy i czas oraz energia na to poświęcony – a coraz niższy jest próg gdy przy pewne skali bycia na rynku przychodzi kupiec zagraniczny i trzeba się sprzedać. Więc jak inwestować gdy linie kredytowe nie pewne – lepszy wróbel w garści nie gołąb na dachu. Wróbla wypuścimy a bank drabinę spiłuje jak do gołębia będzie blisko.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @eska
3 stycznia 2018 21:31

"Mnie tamten blog przypomina zawsze świeżo zapisanych członków ZMS z niegdysiejszego akademika w latach 70-tych - trzymali się razem, jedli te swoje smalce przywiezione z bogobojnych wiejskich domów i strasznie parli na sukces".

Od czasu jak wyrzuciłaś z siebie te słowa, cokolwiek dziś powiesz, nie ma znaczenia. I nie chodzi o mnie, lecz tylko o kontekst w jakim użyłaś skojarzenia "bogobojne wiejskie domy". Pozdrowienia od dr Freuda.

zaloguj się by móc komentować

an24 @eska
3 stycznia 2018 21:32

Od dawna zwracał uwagę, że przekaz w Polsce jest w rękach Kurski & Kurski. Lewicowe widzenie RON i Królestwa Polskiego ponieważ jest to w interesie Imperium Brytyjskiego, jak i Niemiec. Oni poprzez swoją agenturę będą tego pilnować. Nie po to niszczyli, aby teraz mieli się przyglądać temu, jak ktoś będzie ten przekaz zmieniał. 

Ilona Łepkowska (konsultant scenariusza córka miłującego na potegę Marksa i Engelsa prof. Tadeusza Łepkowskiego - historyka, związana z architektem Czesławem Bieleckim - tak podaje wiki. 

Co Ona może twórczego wnieść w celach przekazu propagandowego do bierzącej polityki. Kogo władza tego historia, Tak jak religia - Kogo władza tego religia. Telenowela utwierdza, że Korona Królestwa Polski (tym samym nasza tradycja) to chłam, nic nie wartego, nic nie znaczącego. Za co nie warto nadstawiać karku. Lepiej przyjąć cudze wzorce. Kurski może być dumny, zadanie wykonał znakomicie. 
Widać dokładnie kto którego "dworu" interesy reprezentuje. W "Kochaj albo rzuć" pada takie sformułowanie o telewizji w PRL-u, U nas kanałów wiele, ale telewizja jedna. Tak jest nadal mocodawcy (dzielący kasę lub prowadzący) są Ci sami, kanałów wiele ale przekaz jest ten sam, jakby telewizja była jedna. 

Twórcy Korony Królów - ponoć odcinek 200 tysięcy złotych kosztuje. 

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1243681

Zresztą TVP dostała 500 milionów dotacji. Więc będzie nadal chłam ale będzie czym dzielić. Oni te dorwanie się do tej kasy mają na czole wypisane. 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Nieobyty 3 stycznia 2018 21:20
3 stycznia 2018 21:36

Każda partia która przejmie te 80% ubogich (z montowni, emerytów po 1200, magazynierów, roznosicieli ulotek, pracowników etatowych po 2400) wygrywa w cuglach. No ale na taki numer nie dostanie zezwolenia banków i zagranicy.

Lewica o tym wie, więc może sobie poszaleć tylko w genderyźmie i w walce o prawa owadów.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @chlor 3 stycznia 2018 20:01
4 stycznia 2018 00:27

Usia siusia, cepeliada. Piastowska.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Stalagmit 3 stycznia 2018 18:48
4 stycznia 2018 01:02

Wg "listy płac" portalu FilmPolski.pl konsultantką historyczną była Bozena Czwojdrak: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=11163953

Wg wujka Gugla dr hab UŚ (Wydział Nauk Społecznych)

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @jolanta-gancarz 4 stycznia 2018 01:02
4 stycznia 2018 01:47

Jakie to by miało znaczenie, gdyby to był po prostu dobry film?

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @eska
4 stycznia 2018 07:46

Po pierwsze i ostatnie nawet telenowela ma swoje prawa. W żaden sposób nie da się w niej sensownie upchnąć historii. Jedną z jej zasad jest powtarzalność wątków. Drugą, rozwlekanie każdego dramaciku w nieskończoność. Zasadniczo, przez większość czasu bohaterowie siedzą przy stole i opowiadają głodne kawałki, próbując przepchnąć product placement. Brak możliwość ekwiwalentu w Koronie Królów jest oczywisty.

Mąż bohaterki traci pracę, a tu król przegra wojnę? I co, w związku z tym? Kupi królowej kwiaty? Obieca poprawę? Wygra w totka? A może... Historia, nawet odstawiona na bok, ma swoje wydarzenia i prawa. I tego, bez całkowitej śmieszności, ominąć się nie da. 

Jeśli koniecznie chcieli latać w szlafrokach i blachach aluminiowych, mogli rzecz umieścić po prostu na dworze królewskim, wśród dwórek, kucharek i paziów. To i psychicznie bliższe autorom, a i fantazjować można.

W sumie, rzecz cała niewiele mnie obchodziłaby, gdyby nie to, że już się zaczęła dziwaczna nagonka, że kto krytykuje ten Niemiec, Oneciarz, lewak i zakompleksiony osioł, który nie rozumie prostego ludu. Tu jest faktycznie wielka pogarda, ale czego można się w końcu spodziewać po Kurskim, Karnowskim, czy innych rozłakomionych typkach?  

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @jolanta-gancarz 4 stycznia 2018 01:02
4 stycznia 2018 09:38

A mi internet mowi, ze Instytutu Historii.

http://historia.us.edu.pl/index.php?pokaz=showart&id=11

Kompetencje ma, a co z nich wykorzystano przy pracy nad filmem, nie wiem, bo nie ogladam.

Ciekawilaby mnie wypowiedz tej pani w sprawie poruszonej przez Eske: dlaczego to krolowa ma na glowie slynna korone?

Czytalam jakas wypowiexz, ze w filmie jest sporo niehistorycznych nagiec w kierunku przypisania kobietom wiekszej roli niz faktycznie ogdrywaly. Ale zeby tak?

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @eska
4 stycznia 2018 10:11

Na tym kadrze z filmu widac wyraznie, ze zamienili te korony. Celowy zabieg (po co?) czy glupota? Aha, wazna kwestia: zdjecie, ktore zamiescilas przedstawia moment koronacji? (notka w wiki mowi mi, ze korona ta byla zakladana tylko wowczas, pozniej za Jagiellonow zdarzaly sie wyjatki)  A moze czepiamy sie niepotrzebnie?

Tak czy inaczej przydalby sie nam porzadny eyklad jak to z tymi koronami i ich zakladaniem bylo.

Tak wygladaly naprawde (jedno zdjecie dalas, ale jeszcze notka; w zakladce Grabiez korony jest nawet dokladny rysunek segmentu z dokumentacji wykonanej w 1764) 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Korona_Chrobrego

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Korona_królowych

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @jestnadzieja 4 stycznia 2018 09:38
4 stycznia 2018 10:29

...w filmie jest sporo niehistorycznych nagiec w kierunku przypisania kobietom wiekszej roli niz faktycznie ogdrywaly. Ale zeby tak?

A dlaczegóż by i nie!? 

W kręgach kultywujących starą wykładnie starego przymierza powiada się, że król powróci wnet i ... to będzie ... KOBIETA   :((

Więc twórcy oraz producent [kod pocztowy 00-999] podpisują się pod taką wykładnią i w tej telenoweli przychylają nam, gawiedzi zza płotu, klimaty rozedrgania jakie nimi targają.  ;)))

Nie ma przypadków, są tylko ...

 

zaloguj się by móc komentować

eska @Jacek-Jarecki 4 stycznia 2018 07:46
4 stycznia 2018 10:42

A niech się Karnowscy wożą - za pieniądze Biereckiego i frajerów. Ale Kurski się wozi za moje!
Niestety, w pakiecie patriotycznym, oprócz ubóstwienia dla Jarosława i Antoniego doszło jeszcze ubóstwienie dla Kurskiego, a to już naprawde nie do zniesienia.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @eska
4 stycznia 2018 11:04

Jak ja to przetrzymam do wyborów?

 

zaloguj się by móc komentować

moher @eska
4 stycznia 2018 12:26

Dla rozluźnienia polecę filmik 2,5 min. tylko, sztuka nowoczesna a mimo to dobra:

https://www.youtube.com/watch?v=APpw6ZKIQ3I

zaloguj się by móc komentować


eska @Jacek-Jarecki 4 stycznia 2018 11:04
4 stycznia 2018 13:21

Których wyborów? Przecież nie ma nic innego do wybrania, bo reszta to już całkowite dno.....
Jesteśmy skazani.....:))))

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować